BIST 1.483
DOLAR 7,17
EURO 8,72
ALTIN 414,41
HABER /  EKONOMİ

İçmeden bir kez daha düşünün yüzde 10 vergi geldi!

Meclis'te kabul edilen tasarıyla bazı içecek gruplarına Özel Tüketim Vergisi getirildi. Ocak ayından itibaren gazoz, limonata, soğuk çay, enerji içecekleri ve meyveli içeceklere yüzde 10 vergi ödenecek.

Abone ol

TBMM Genel Kurulunda "Torba tasarı" olarak bilinen tasarının engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen maddesine ilişkin AK Parti milletvekillerinin verdiği önerge kabul edildi. Tasarıyla malul ve engellilere ÖTV istisnası getirilirken bazı içecek gruplarına da yüzde 10'luk vergi geldi. Bunların içerisinde gazoz, limonata ve alkolsüz bira, nektarlar ve soğuk çay da bulunuyor.

TBMM Genel Kurulunda "Torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının üçüncü bölümü üzerinde görüşmeler devam ediyor.

OCAK 2018'DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Tasarının, engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen maddesine ilişkin Ak Parti milletvekillerinin verdiği önerge kabul edildi. Düzenleme 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak.

Önergenin gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

200 BİN TL'YE KADAR ÖTV ÖDEMEYECEKLER

"Önergeyle malul ve engelliler tarafından ÖTV istisnası kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin motor silindir hacmi sınırlandırmasının kaldırılması, ayrıca tasarıda yer alan mezkur bentler kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin ÖTV matrahı esas alınarak yapılan belirlemenin, anahtar teslim bedeli 200 bin TL'ye kadar olan taşıtların alınabilmesine imkan sağlayacak şekilde değiştirilmesi amaçlanmaktadır."

AK Parti milletvekillerinin, tasarının bazı içeceklere ÖTV oranını da düzenleyen 76. maddesine ilişkin değişiklik önergesi de oylanarak kabul edildi.

GAZOZ VE LİMONATALARA ÖTV

Buna göre, sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içerecekleri, soğuk çay ve meyveli içeceklerden yüzde 10 ÖTV alınacak.

MADEN SUYUNDA YOK

Öte yandan sebze suları, yüzde yüz meyve suları, doğal mineralli doğal maden suyu ile üretilmiş, tatlandırılmış, aromalandırılmış meyveli-gazlı içecekler (meyveli soda) ise kapsam dışında tutuldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Zarrab savcısı Bharara'dan skandal paylaşım!
İzmir'de silah sesleri! Yaralı polisler var
Sylvester Stallone 16 yaşındaki kıza korumasıyla tecavüz etti
Pentagon Trump'ı istifaya çağırdı! Hem de taciz suçlamasıyla...
Şehit uzman çavuşun kanı yerde kalmadı!
Barzani'den bazı yazarlara 70-80 bin dolar aylık ödenek
İHL'de tecavüze göz yummaya komik ceza! Bu mu olmalı?
Vatanım Sensin 34. yeni bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Pentagon sözcüsünden saçma DEAŞ-PKK anlaşması yanıtı
Metrobüs hattı Silivri'ye kadar uzatılıyor
Yorumlar 1 yorum