BIST 1.480
DOLAR 9,60
EURO 11,19
ALTIN 553,56
HABER /  GÜNCEL

İbrahim Kalın'dan flaş açıklamalar! TL'nin üzerindeki spekülasyonlar...

Kabine toplantısıyla ilgili kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, dövizdeki hareketliliğe değindi. Kalın, kurlarda yaşanan düşüşle ilgili, "TL'nin üzerindeki spekülasyon ortamı bertaraf edildi" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk Lirası üzerindeki spekülasyon ortamının önemli ölçüde bertaraf edildiğini söyledi. Bankalara gerekli likidite desteğinin sağlandığını ifade eden Kalın, Türkiye'nin kimseyle ekonomik bir savaşın peşinde olmadığını kaydetti. Katar'ın Türkiye'nin yanında yer alarak dostluğunu gösterdiğini belirten Kalın, iki ülke arasında önemli bir ekonomik paket hazırlığı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Beştepe'deki toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kameralar karşısına geçti. Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Sınır güvenliğiyle ilgil  tedbirler alınıyor. Dünkü operasyon, yoğun bir koordinasyonla başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Bu tür operasyonlar devam edecek. 

Ekonomik gelişmelerle ilgili alınan tedbirlerle ilgili 2 gündür olumlu gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanımızın ekonomki savaşa karşı yaptığı milli seferberlik çağrısına olumlu yanıt verenlere teşekkür ediyoruz. Yurtdışından gerekli açıklamaları yapanlara da teşekkür ediyoruz. 

Katar devleti ülkemize 15 milyar dolar civarında yatırım kararı aldı. Cumhurbaşkanımızın Macron ve Merkel ile yaptığı görüşmelerde de bu konu ele alındı. Trump yönetiminin ticareti doları bir silah gibi kullanma eğiliminin ne kadar yanlış olduğunu Cumhurbaşkanımızla paylaştılar. Türk lirası üzerinde spekülasyon yapılmasına imkan sağlayacak, o istismara açık ortam tamamen bertaraf edilmiş durumdadır.

Bankalara likidite konusunda rahatlama sağlandı. Türk ekonomisi güçlü ve sağlam temellere sahiptir. Türkiye yatırıma el verişli bir ülke olarak herkese kapısını açmıştır.  Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Türkiye krizi fırsata çevirecektir.

"TÜRKİYE EKONOMİK SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİL"

Türkiye kimseyle ekonomik savaş peşinde değildir. Dünya ekonomisine entegre olan Türk ekonomisinin gelebilecek saldırılara karşı alınan önlemleri birlikte yaşıyoruz. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır. Türkiye alternatiflerini çoğaltarak yoluna devam edecektir. Türkiye alternatifsiz değildir.

15 MİLYAR DOLARLIK KATAR DESTEĞİ

Farklı alanlarda güzel bir paket hazırlandı. Katar gerçek bir dost olduğunu göstermiş oldu.  Katar emirine kalben teşekkür ediyoruz. Katar halkının da bu süreçte Türkiye'nin yanında durduğunu ellerindeki paraları TL'ye çevirdiklerini, Türkiye'de tatil yaptıklarını gördük. Diğer ülkelerden de benzer destek gelmeye başladı. Türkiye ekonomisi bundan sonra daha da güçlenerek çıkacaktır. Paketin detayları açıklandıkça piyasalara etkisini gösterecektir.

Türk Lirası ile ilgili yürütülen spekülasyon ve algı operasyonu kanalları kapatılmış durumda. Kimse panik havasına kapılmasın. İyileşme emarelerini dün görmeye başladık, bu bayramda da devam edecektir. 

"İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA OPERASYON YAPILACAK"

Sincar'da terör örgütünün olduğu yerlerle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Güvenlik birimleri ihtiyaç duyduğunda gerekli müdahaleleri karadan ve havadan yapacaktır. Sincar benzeri operasyonlar bundan sonra da yoğun bir şekilde gelecektir.

"GÖRÜŞME TALEBİ MERKEL VE MACRON'DAN GELDİ"

Bu iki telefon görüşmesi talebi karşı taraftan geldi. Merkel hazine ve maliye bakanlarının görüşmesi talebinde bulundu. Aynı teklif Macron'dan da geldi. Bakanlar bir araya gelecekler. Bu iyi niyetin gösterilmesi önem arz ediyor. Bu Türk ekonomisinin dünya ekonomisi içerisindeki yerini gösteriyor.

Biz yatırımcının daha fazla Türkiye'ye gelmesi için gerekli şartları oluşturduk. Almanya ve Fransa gibi iki güçlü ülkenin bu konuda adım atmak istemesi bizim için çok önemli. Bu ülkelerle ilgili iyi ilişkilerimiz var. Trump yönetiminin adımları Avrupa'da da rahatsızlık yaratıyor. Görüşmelerde bu da ifade edildi."

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den Türkiye'ye bir Brunson tehdidi daha
ABD'den Türkiye'ye bir Brunson tehdidi daha
Robert Fisk'ten rahip Brunson yorumu
Robert Fisk'ten rahip Brunson yorumu
Çavuşoğlu: ABD ile sorunları çözebiliriz ama...
Çavuşoğlu: ABD ile sorunları çözebiliriz ama...
Bomba iddia: Muhbir ağı çöktü, 30 CIA ajanı infaz edildi!
Bomba iddia: Muhbir ağı çöktü, 30 CIA ajanı infaz edildi!
Netflix 'in hisseleri zararda
Netflix 'in hisseleri zararda
Süper Loto çekilişi sonuçları (16 Ağustos 2018)
Süper Loto çekilişi sonuçları (16 Ağustos 2018)
Karaman'da üç ev yangında kül oldu
Karaman'da üç ev yangında kül oldu
İstanbul taksileri için önemli gelişme
İstanbul taksileri için önemli gelişme
Polis çantasını aldı ruhu bile duymadı
Polis çantasını aldı ruhu bile duymadı
Zuhal Topal'la Sofrada FOX TV'de başlıyor bakın neye benzemiş!
Zuhal Topal'la Sofrada FOX TV'de başlıyor bakın neye benzemiş!