HABER /  DÜNYA

Hollande Ermenileri telaşlandırdı

Fransa'nın yeni Adalet Bakanı Taubira'nın Türklere desteği, Ermenilerin soykırımı inkar yasasının meclisten geçmesi umudunu kırdı..

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra kurulan hükümette Adalet Bakanı olarak göreve gelen Christiane Taubira, Türkiye yanlısı tutumuyla Fransa Ermenilerini telaşlandırdı.

Türk dostu olarak bilinen Taubira, 2004'teki Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday olduğunda Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkına açıktan destek vermişti. Cumhurbaşkanı François Hollande'ın seçilmeden bir hafta önce Türk Dernekleri Koordinasyon Komitesi Sözcüsü Demir Önger'e iki ülke arasındaki güçlü ve pozitif ilişkilerin yeni dönemde de devam edeceğini teyit eden bir mektup göndermesi, Ermenileri memnun etmemişti.

Eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde Anayasa Konseyi'nde iptal edilen, ancak önümüzdeki aylarda tekrar gündeme gelmesi beklenen 'soykırımı inkar yasası' için ilgili konumundaki bakanlığa Taubira'nın atanması, Fransa Ermenileri için ikinci olumsuz gelişme oldu. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande dün Washington'da Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan 19 Mayıs tepkisi!
İlaç yazmayan doktora saldırı
Bahar döneminde diyete dikkat
Google'dan 19 Mayıs jesti
Çadırkentte mülteciler kavga etti
Müge Anlı canlı yayında kadına "Sevgilim" dedi Twitter'da TT oldu
Yorumlar