BIST 8.084
DOLAR 28,93
EURO 31,76
ALTIN 1.879,66
HABER /  GÜNCEL

HDP'li vekilden emniyet amirine sert çıkış! Vali beyi arıyorum...

ŞIRNAK'a gitmek üzere yola çıkan ancak polis engeline takılan grupta yer alan isimlerden Diyarbakır Milletvekili Meral Danış Beştaş, kameralar önünde emniyet amiri ile tartıştı.

Abone ol

İSTANBUL, Mersin ve Gaziantep başta olmak üzere çeşitli kentlerden Şırnak'a gitmek üzere Siirt'e gelen ve aralarında HDP'li milletvekillerinin de bulunduğu grup, polis engeline takıldı. Grup ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu İstanbul, Mersin, Gaziantep gibi illerden toplanan yaklaşık 100 araçlık konvoy Şırnak'a gitmek üzere geldikleri Siirt'te polis tarafından durduruldu.

GEÇİŞLERE İZİN VERİLMEDİ

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Siirt-Kurtalan Karayolu üç yol mevkiinde gelen araçları durduran polis ekipleri, uzun kuyruklar oluşturan grubun ısrarına rağmen geçişlerine izin vermedi.

BENİMLE NASIL KONUŞUYORSUN

Diyarbakır Milletvekili Meral Danış Beştaş araçtan inerek, neden izin verilmediğini sordu.

Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Volkan Şen ise milletvekillerin seyahat özgürlüğünü kısıtlamadıklarını, kendilerinin geçebileceğini, ancak konvoyun geçişine izin vermeyeceklerini söyledi. Milletvekili Beştaş da, "Benimle nasıl konuşuyorsun saygılı ol, birazdan vali beyi arıyorum, bakanlıkla da konuşacağım, böyle bu tarz konuşamazsınız" dedi.

ARBEDE YAŞANDI

Daha sonra HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ile temasa geçmesi üzerine kalabalık grup, aynı güzergahtaki merkeze 10 kilometre mesafedeki Başur Mesire Alanı'na alındı. Polis, konvoyla mesire alanına kalabalık arasında şüpheli birini gözaltına almaya çalıştığı sırada arbede yaşandı. Şüpheli şahıs gözaltına alındı.

BEKLEYİŞ DEAM EDİYOR

Kalabalık daha sonra slogan atarak mesire alanına gelerek, bekleyişe geçti. Bölgeye takviye olarak asker de gönderildi.