HABER /  GÜNCEL

Havalar ne zaman ısınacak sevindiren tarih!

Havalar ne zaman ısınacak sorusu vatandaşın gündeminde. Günlerdir süren soğuk ve yağışlı hava yaz ne zaman gelecek sorusunu gündeme getirdi. Meteoroloji uzmanı Gökhan Abur havaların Haziran'ın ilk haftası ısınacağını söyledi.

Hafta sonu Van ve Erzincan'a kar yağdı, batı illeri ise hala yağmur ve serin havanın etkisinde. Yaza girmemize sadece 10 gün kaldı ancak havalar hala soğuk. Vatandaş ise 'havalar ne zaman ısınacak', 'yaz ne zaman gelecek' sorularına yanıt arıyor. Vatandaşı sevindirecek haber geldi.

"Havalar ne zaman ısınacak, yaz ne zaman gelecek?" sorusuna , NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur yanıt verdi. Abur, "Haziran'ın ilk haftasından sonra havalar ısınacak. Marmara, Karadeniz, doğu ve  iç kesimler için. Akdeniz'e ve Ege'nin güney kesimlerine yaz geldi, denizler ısınmaya başladı" dedi.

Abur, bu haftanın yine oldukça değişken hava koşullarıyla geçiceğini açıkladı. 

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Yapılan son değerlendirmelere göre, Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu (Ankara ve Eskişehir hariç), Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Muş ve Bingöl çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Antalya, Isparta'nın güney ilçeleri, Adana, Osmaniye, Hatay ve Mersin ile Kahramanmaraş'ın batı ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/metrekare) olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığıiç kesimlerde 3 ila 6 derece azalacak, kuzeybatı kesimler ile doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacak. Rüzgarın, genellikle batı ve güneybatı, batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu 17
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 20
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, güney İlçeleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25
Bursa: Parçalı çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli 20
Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.) 24
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olarak kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 15
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı 16
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 17
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri ile gece saatlerinden itibaren il geneli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 25

ÖNCEKİ HABERLER
Osmaniye'de çatışma! Şehit eşi haberi hastanede aldı
Akın Öztürk'ün ilk sözleri ortalık karışınca bayıldı!
Çin'den 6 Japonya vatandaşına gözaltı
Emrah ile oğlu arasındaki kavga büyüyor: Ölmeni bekleyemem!
Dolar kaç TL çeyrek altın ne kadar 22 Mayıs 2017
MHRS e devlet şifresiyle randevu alma-randevu iptali nasıl?
Yorumlar