Hangi yaşta hangi vitamin kullanılmalı?
![Hangi yaşta hangi vitamin kullanılmalı?](https://img.internethaber.com/rcman/Cw720h450q95gc/storage/files/images/2020/04/21/yas-UpLg_cover.jpg)
Sağlıklı ve dengeli beslenmek her yaşta önemlidir ancak vücudunuz değiştikçe vitamin ihtiyacınız da yaşınıza göre değişir. Peki hangi yaş grubu hangi vitamini almalı? İşte ayrıntılar...
![Hangi yaşta hangi vitamin kullanılmalı?](https://i.internethaber.com/storage/files/images/2020/04/21/diyet55-wV3f.jpg)
20'li Yaşlar
-Bu dönemde, dengeli ve yeterli beslenme ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sağlanabilir. Ancak, ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişimler ve cilt sorunlarına karşı A vitamini alınabilir.
![Hangi yaşta hangi vitamin kullanılmalı?](https://i.internethaber.com/storage/files/images/2020/04/21/exec-b-ITXE.jpg)
-Üreme sisteminin daha sağlıklı çalışması için de özellikle E vitamini, folik asit ve demir gerekir.
-Ayrıca, bağışıklık sistemi B6 ve B12 vitaminleri sayesinde iyi çalışır.
- Vücudunuzun genel sağlıklı durumu, C vitamini alımıyla daha iyi hale gelir.
-Adet döneminde yaşanan kan kaybı ve yapılan diyetler, yirmili yaşlarındaki kadınlarda kansızlığa yol açabilir. Kansızlık için demir kaynağı olan kırmızı et ve ıspanak, brokoli gibi sebzeler tercih edilmeli.
![Hangi yaşta hangi vitamin kullanılmalı?](https://i.internethaber.com/storage/files/images/2020/04/21/friends-having-lun-201r.jpg)
30'lu Yaşlar
Genellikle kadınların anneliğe adım attığı bu dönemde, sağlıklı bir hamilelik geçirmek için folik asit desteği büyük önem taşıyor. Hamilelik döneminde kalsiyum kaynağı olan D vitamini de alınması gereken vitaminlerden. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumu, brokoli, lahana, kabak ve konserve balıklardan alabilirsiniz.
![Hangi yaşta hangi vitamin kullanılmalı?](https://i.internethaber.com/storage/files/images/2020/04/21/erkekler-nasil-beslen-J2zX.jpg)
30 yaş civarında her iki cins de, her açıdan yeterli ve dengeli beslenmelidir. Ayrıca A, E ve C gibi antioksidanlar; stres, çevre kirliliği, alkol ve de hayvansal yağlarla yüklü bir diyetin zararlı etkilerine karşı mücadelede yardımcı olur. Antioksidan besin ögelerinin bir diğer yararı ise sağlıklı sperm üretiminde etkili olmalarıdır.