Günümüzde ölüme yol açan başlıca nedenler açıklandı

Rus sağlık uzmanları, 21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenlerin kalp-damar, onkoloji hastalıkları ve HIV olduğunu anlattı.

Günümüzde ölüme yol açan başlıca nedenler açıklandı - Sayfa 1

Sputnik'e konuşan Rus sağlık uzmanlarına göre yakın gelecekte onkoloji hastalıklarının önüne geçilemeyecek, HIV enfeksiyonuyla baş etmenin yolları ise yaşadığımız asrın sonuna kadar bulunabilecek.

111
Günümüzde ölüme yol açan başlıca nedenler açıklandı - Sayfa 2

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre bulaşıcı olmayan hastalıklar her yıl 41 milyon insanın ölümüne yol açıyor, söz konusu hastalıklar tüm ölümlerin yüzde 71'ini oluşturuyor, 17.9 milyon insan kardiyovasküler hastalıklardan yaşamını yitiriyor.

211
Günümüzde ölüme yol açan başlıca nedenler açıklandı - Sayfa 3

Rusya Sağlık Bakanlığı Moskova Bölgesi sağlık koruma başuzmanı Yekaterina İvanova, "Ölümlerin ana nedeni kalp krizleri ve beyin kanamaları" ifadelerini kullandı.

311
Günümüzde ölüme yol açan başlıca nedenler açıklandı - Sayfa 4

Birçok ülkede kardiyovasküler hastalıkları tedavi etme ve önleme teknolojilerinin çok yüksek seviyelere ulaştığını söyleyen İvanova, kalp-damar hastalıklarına yakalanan kişilerin artık uzun süre yaşayabildiklerini, fakat bu durumun tüm ülkeler için geçerli olmadığını ve bu nedenle ölüm oranlarının da çok yüksek olmaya devam ettiğini kaydetti.

411