HABER /  MEDYA

Güngör Uras son yolculuğuna uğurlandı cenazedeki çelenge dikkat!

USTA ekonomi yazarı Güngör Uras, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Güngör Uras için hazırlanan çelenklerin birinde, Ayşe Teyze ve Ali Rıza Amca isimleri vardı.

Güngör Uras son yolculuğuna uğurlandı cenazedeki çelenge dikkat!

Tedavi gördüğü hastanede üç gün önce hayatını kaybeden ekonomi yazarı Güngör Uras (85) son yolculuğuna uğurlandı Bebek Hümayun-u Abad Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninde, merhum Uras’ın eşi Nuran Uras ve kızı Elif Uras taziyeleri kabul etti. 

Taziyede bulunan Uras'ın sevenleri tabutun başında dua etti. Güngör Uras'ın cenaze namazı iş, medya, siyaset dünyası mensupları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla kılındı.

Cenaze törenine, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Başkanı, UEFA ve FIFA Onursal Üyesi Şenes Erzik, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Vahap Munyar, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Demirören Medya Grubu Başkanı ve Milliyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve çok sayıda ekonomi gazetecisi katıldı.

Bebek Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninde, Güngör Uras’ın eşi Nuran Uras, kızı Elif Uras ve torunu Lukas Ali taziyeleri kabul etti.

“Yeri zor doldurulacak birisidir”
Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Güngör Uras’ın yazdığı yazılarla Türkiye’de milli ekonomiyi kalkındırmaya çalışan önemli bir gazeteci olduğunu belirtti.

Yazar Deniz Gökçe de, merhum Uras’la üniversiteden bu yana tanıştıklarını ifade ederek, Uras’ın Türkiye’ye büyük hizmetlerde bulunduğunu söyledi. Uras’ın cenazesi kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

Ayşe Teyze örneğiyle ünlenmişti
Ekonomi gündemini "Ayşe Teyze" örneği ile herkesin anlayacağı dilden aktarmasıya bilinen Uras 85 yaşındaydı. Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras  22 Temmuz 1933'te, Düzce'de dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Güngör Uras, 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 

1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazandı, 1994'te ise Marmara Üniversitesi'nde profesör ünvanı aldı. Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı.  1974 - 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. 

Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak görev aldı. 

1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

1998 yılından bu yana Milliyet ve Dünya gazetelerinde ekonomi konularında köşe yazarlığı yapıyordu. Evli ve bir çocuk babasıydı.

Yorumlar 1 yorum