BIST 7.992
DOLAR 28,94
EURO 31,26
ALTIN 1.882,12
HABER /  DÜNYA

Güney Kıbrıs'tan Akıncı'ya zeytin dalı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Abone ol
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis, KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile tüm gücüyle işbirliğine hazır olduğunu ve adada çözüm için Türkiye'nin desteğini beklediğini söyledi.
 
Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ta çözüme yönelik mesajını Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır arasında Lefkoşa'da yapılan üçlü zirvede verdi. 
 
Zirve, Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesi konusundaydı, ancak KKTC'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına rastlaması sebebiyle adada müzakerelere dönülmesi de gündemdeydi. 

KKTC'YE İŞBİRLİĞİ MESAJI 

Anastasiadis, KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile tüm gücüyle işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu, adada adil bir çözümün bulunması için Türkiye'nin desteğini de beklediğini dile getirdi.
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ise kendisinin ve Anastasiadis'in bu konudaki ortak vizyonunun, Kıbrıs sorununa BM ilkeleri çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması olduğunu dile getirdi.
Yunanistan'ın, Kıbrıs'ta toplumlar arası müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediğini vurgulayan Çipras, KKTC'de Akıncı'nın seçilmesini 'ilginç bir gelişme' olarak değerlendirdi. Tsipras "Bu gelişmeyi dikkat ve umutla takip edeceğiz" dedi.
 
Akıncı seçim kampanyası boyunca müzakerelerin hızlandırılması ve işbirliğinin artırılmasından yana olduğunu göstermişti.