BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  DÜNYA

Gülen okulunu denetledi dili tutuldu

ABD Ohio'da 'charter school' olarak bilinen okullardaki teftiş "paralel yapı" ile bağlantılı bir lisedeki usulsüzlükleri ortaya çıkardı.

Abone ol

ABD’nin Ohio eyaletinde 30 okulda yapılan teftiş sonucunda 16 okulda devletten haksız kazanç sağlamaya yönelik usulsüzlük yapıldığı, paralel yapı ile bağlantılı bir lisede de yetkililere verilen rakamdan daha az sayıda öğrenci bulunduğu ortaya çıktı.

Ohio Eyaleti Başdenetçisi Dave Yost’un eyalette eğitim veren "charter school" olarak bilinen sözleşmeli okullarla ilgili açıkladığı rapora göre, ekim ayında yapılan bir teftiş sırasında "Horizon Science Academy Dayton High School" adlı lisede Eyalet Eğitim Müdürlüğü'ne daha önce bildirilen sayıya göre 36 öğrencinin eksik olduğu tespit edildi.

Dayton şehrindeki okul yetkililerinin eğitim dönemi başında Ohio Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdiği kayıtlı öğrenci sayısı 342 iken, eyalet müfettişlerinin 1 Ekim 2014’te yaptığı teftişte okulda 306 öğrenci bulunduğu belirtildi.

Eyalet genelinde yapılan denetlemelerde özellikle "charter" okullarda beyan edilen rakamlar konusunda çelişkiler bulunduğunu ortaya koyan ve raporunda yer alan okullar için inceleme yapılması çağrısında bulunan Başdenetçi Dave Yost, "Vergi mükellefleri olarak bu rakamlara güvenemezsek neye güvenebiliriz?" diye konuştu.

BULDUKLARIM KARŞISINDA DİLİM TUTULDU

Ohio’da "charter school" olarak bilinen sözleşmeli okulların öğrenci başına eyaletten yılda 5 bin 500 dolar para aldığı, bu rakamın gıda, ulaşım ücretleri ve bilimsel araştırma kapsamında alınan paylarla birlikte öğrenci başına 9 bin dolara kadar yükseldiği öğrenildi.

Yost, yaptığı açıklamada, 1 Ekim günü eyalet genelinde 30 sözleşmeli okula 30 denetçi gönderildiğini, yapılan sayımlarda 30 okuldan 16'sında öğrenci sayılarıyla ilgili sorun bulunduğunu ifade etti.

"Bulduklarım karşısında dilim tutuldu" diyen Yost, aralarında "Horizon Science Academy Dayton" adlı lisenin de bulunduğu 16 okuldaki sorunla ilgili Ohio Egitim Müdürlüğü'nün ileri düzeyde inceleme yapması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ohio Eğitim Müdürlüğü Sözcüsü John Charlton, "Ohio'daki charter okullarla ilgili sorunlar yeni değil. Bu detaylı rapor için başmüfettişe teşekkür ediyoruz. Önerilerini ciddi şekilde inceleyeceğiz” diye konuştu.

DAHA ÖNCE SORUŞTURMA AÇILDI

Ohio Eğitim Müdürlüğü, ''paralel yapı'' ile bağlantılı "Horizon Science Academy Dayton" adlı liseye geçen yaz da çeşitli suçlamalardan dolayı soruşturma açmıştı.

Yerel medyada çıkan haberlere göre, okulun dört eski öğretmeninin eyalet okul komisyonuna temmuz ayında yaptığı bir şikayette, okulda "not usulsüzlüğü ve öğrenciler arasında cinsel ilişki" vakalarını bildirmelerinin ardından açılan soruşturma halen devam ediyor.

Öğretmenler, "okulda eyalet adına yapılan sınavlarda kopya çekildiğini, yetersiz eğitmenlerin çalıştırıldığını ve okul içinde öğrenciler arasında yaşanan cinsel ilişki vakalarının velilere bildirilmediği" suçlamasında bulunmuştu.

FBI TARAFINDAN SORUŞTURULUYOR

"Horizon Science Academy Dayton High School", ayrıca haziran ayında federal düzeydeki bir teknoloji fonlama programında usulsüzlük yaptığı şüphesiyle FBI tarafından da soruşturmaya maruz kalmıştı.

Okul ve kütüphanelerin indirimli fiyatlarla bilgisayar ve internet erişimi almasına imkan veren "e-rate" programıyla ilgili usulsüzlük yaptığından şüphelenilen okula FBI ajanları baskın düzenlemişti.

Aramada elde edilen kanıtlarla açılan federal soruşturmanın sonuçları henüz açıklanmadı.

BİLGİSİ YETERSİZ VE İNGİLİZCESİ SINIRLI

Ohio eyaletinde eğitim konularına yoğunlaşan "Progress Ohio" adlı sivil toplum örgütünün başkanı Sandy Theis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okula yönelik soruşturmaların halen sonuçlanmamasını eleştirerek, soruşturmaların bir an önce tamamlanmasını istedi.

Paralel yapı ile bağlantılı okulların Türkiye'den getirdiği "bilgisi yetersiz ve İngilizcesi sınırlı" öğretmenlere iş vermesinden yakınan Theis, bu okullardaki eğitim düzeyinin yetersizliğiyle ilgili giderek daha fazla kanıtın ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Eski Ohio Okul Yönetim Kurulu üyesi ve Dayton Eğitim Kurulu Başkanı Jeffrey J. Mims de daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, paralel yapı okullarının verdiği eğitimle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Ohio'da çok sayıda sözleşmeli okulun bulunduğu Dayton kentindeki Dayton Halk Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Adil Baguirov da paralel yapıyla bağlantılı okullara yönelik soruşturmanın Türkiye'nin imajını ve kendi okullarını da olumsuz etkilediğini söyledi. Baguirov, "Horizon okulları sadece Türklerin değil, aynı zamanda Müslümanların da ismini karalıyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Demirtaş'tan Erdoğan'a 'Kralını tanımayız' mesajı
Demirtaş'tan Erdoğan'a 'Kralını tanımayız' mesajı
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Diyarbakır'da Charlie Hebdo'yu kınama eylemi
Diyarbakır'da Charlie Hebdo'yu kınama eylemi
Diyarbakır'da bu sloganı attılar!
Diyarbakır'da bu sloganı attılar!
HDP'den olay Kandil ziyareti fotoğrafı Meyve yediler!
HDP'den olay Kandil ziyareti fotoğrafı Meyve yediler!
Oyuncak açarak 12 milyon kazandı
Oyuncak açarak 12 milyon kazandı
Şamil Tayyar'dan Mustafa Elitaş'a sert yanıt
Şamil Tayyar'dan Mustafa Elitaş'a sert yanıt
Türk genciyle evlenen ABD konsolosu ortaya çıktı
Türk genciyle evlenen ABD konsolosu ortaya çıktı
Doğum yapan rahibeden bomba açıklama!
Doğum yapan rahibeden bomba açıklama!
Düşen Air Asia uçağının gövdesi çıkartılıyor
Düşen Air Asia uçağının gövdesi çıkartılıyor