BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  GÜNCEL  /  EMLAK

Gebze Halkalı banliyö hattı ne zaman açılacak? Binali Yıldırım açıkladı

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Gebze-Halkalı banliyö hattı için tarih verdi. Yıldırım Mart ayının 10'unu işaret etti.

Abone ol

TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Gebze-Halkalı banliyö hattının sefere başlayacağı tarih ile ilgili açıklama yaptı. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Yıldırım, "Benim edindiğim bilgi, Mart ayının 10'undan itibaren yolculu seferlere başlayacak hale gelecek" ifadelerini kullandı.

Yapım süresi 24 ay olarak planlanan hattın yenileme çalışmalarının 2015 yılı içerisinde tamamlanması planlanmıştı. Aradan geçen süre içerisinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014'ün Ekim ayında çalışmaları durdu. Sorunların çözülmesinin ardından çalışmalar 2015 yılında tekrar başlandı.

Halkalı-Gebze banliyö hattında ekipler çalışmalarına hızla devam ediyor. Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanı sıra, hatta hızlı trenlerin de kullanacağı yeni bir hat daha eklendi.

Tren hatlarının tamamlanması ve  Marmaray  projesi ile entegrasyonu sağlandığında 43 istasyondan oluşacak proje ile Gebze’den Halkalı arası 105 dakikaya inmiş olacak. Hatta Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı'nın seyahat süresi ise 12 dakikaya inecek. Hat ile günde 1 milyon yolcunun taşınması hedefleniyor.