BIST 2.395
DOLAR 15,92
EURO 16,77
ALTIN 927,08
HABER /  GÜNCEL

Fuat Oktay 'uyku yoktur haramdır' dedi hedefi açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "10 bin dolarları 20-25 bin dolar kişi başı milli gelir seviyesine ilk etapta çıkardığımız güne kadar hiçbirimize uyku yoktur, haramdır." dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kentteki bir otelde düzenlenen "Çorum-Yozgat Tedarik Zinciri İşbirliği Buluşması" programında iş insanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Oktay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bir kalkınma hamlesi başlattığını, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi koyulduğunu belirtti.

Hedeflerimizden zerre geri adım atmadık
Bu hedefin yakalanması için mücadelenin devam ettiğini anlatan Oktay, "Biz o hedeflerimizden zerre geri adım atmış durumda değiliz. Sayın Cumhurbaşkanımız da zaten koyduğu hedeflerden zerre geri adım atan bir lider değildir. Ölümüne farklı yollar, çok daha ileri gitmek için farklı yollar araştırmanın peşindedir. Biz de onun hızına yetişmek için, koyduğu hedeflerin altını doldurmak için çalışıyoruz." diye konuştu.

Bu işi birlikte omuzlamamız gerekiyor
Kalkınma hamlesine Şırnak, Hakkari, Kırklareli, Edirne de dahil 81 ilin katılacağını vurgulayan Oktay, şöyle devam etti:

"Bunun zaten bir sonraki adımına gideceğiz biz. Her bir ilçe buna dahil olmak zorunda. Aksi taktirde bizim dünyada koymuş olduğumuz hedeflerimize istediğimiz hızda yürüyor olma şansımız olmaz. Çorum ne kadar çalışıyorsa Yozgat o kadar çalışmak zorunda. Samsun ve Sinop bir o kadar çalışmak zorunda. İhracata bir o kadar katkı vermek zorunda. İstihdama bir o kadar katkı vermek zorunda. Vergi boyutuna bir o kadar katkı vermek zorunda. Hepimizin bu işi birlikte omuzlamamız gerekiyor. Onun için de artık başka şeyi konuşuyoruz. Sen-beni konuşmuyoruz. Çoktan bitti bu, bizi konuşuyoruz. İlden bölgesel kalkınmaya, bölgesel kalkınmadan Türkiye'nin kalkınma hamlesi ve oradan da birlikte sınırların ötesinde iş yapmak. Zaten Türkiye bunu yapıyor. Biz bunu yapıyoruz zaten ama şu anda arzu ettiğimiz yaptığımızı ikiye, üçe, beşe katlamak."

"81 ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz"
Oktay, Türkiye'nin dört bir yanındaki sanayiciler ve girişimcilerle sık sık bir araya geldiklerini, Türkiye'nin kalkınması ve ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi için neler yapılabileceğini istişare ettiklerini dile getirerek, "Ülkemizin benimsemiş olduğu kalkınma hedefleri doğrultusunda, topyekün kalkınmaya önem veriyoruz. Sadece belli şehirlerin, bölgelerin değil, 81 ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz. Bölgeler arası ekonomik dengesizliklerin ve bölgede iller arası gelişmişlik farklılıklarının, yerelden kalkınmayı güçlendirerek azaltılması, öncelikli stratejik hedeflerimiz arasındadır." ifadelerini kullandı.

Kendi imkanlarının farkına varmayanlar, sınırlarının ötesine geçemezler
"Bir şehrin topyekün kalkınması için kendi zenginliklerini ve kaynaklarını kullanması elbette önemlidir." diyen Oktay, şunları kaydetti:

"Kendi imkanlarının farkına varmayanlar, sınırlarının ötesine geçemezler. Günümüzde hiçbir il, bölge hatta ülke, sadece kendi kaynaklarıyla hedefine ulaşamaz. Küresel ekonomide 'sadece kendi yağıyla kavrulma dönemi' bitmiştir. Bugün hepimizin elinde olan telefon, tablet, bilgisayar gibi artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş eşyalara baktığımızda bunu çok net şekilde görebiliriz. Bu ürünlerin çoğu zaman dizaynı bir ülkede yapılıyor, kamerası, çipi, bataryası bir başka ülkede üretiliyor. Kimi zaman tüm bu parçalar, işçilik maliyetlerinin daha uygun olduğu bir başka ülkede birleştiriliyor. Sizler iş insanları olarak bu süreci, dünya ekonomisinin geldiği yeri ve nereye doğru gittiğini zaten çok iyi biliyorsunuz. Biz de şayet başarılı olmak istiyorsak, 2023 hedeflerimize ve 2053-2071 vizyonumuza ulaşmak istiyorsak, benzer adımları ülkemiz için de atmamız gerekiyor."

Oktay, 2018'de kurulan şirket sayısının yüzde 17 artarak 85 bin 279'a çıkması ve buna karşılık kapanan şirket sayısının yüzde 7 azalarak 12 bin 564'e gerilemesinin önemli bir veri olduğunu belirterek, ihracatın da rekor kırarak 168 milyar doların üzerine çıktığını anımsattı.

ÖNCEKİ HABERLER
İran'dan yeni uzun menzilli seyir füzesi
İran'dan yeni uzun menzilli seyir füzesi
Binali Yıldırım: Yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz
Binali Yıldırım: Yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz
Rusya da nükleer silah anlaşmasını askıya aldı
Rusya da nükleer silah anlaşmasını askıya aldı
Antalya’da Muhtarlar kampa girdi
Antalya’da Muhtarlar kampa girdi
'Sessiz katilin' uyarısı cep telefonuna gelecek
'Sessiz katilin' uyarısı cep telefonuna gelecek
CHP önünde aday protestosu
CHP önünde aday protestosu
Ekrem İmamoğlu iddia etti Selçuk Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım
Ekrem İmamoğlu iddia etti Selçuk Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım
Rauf Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş hayatını kaybetti
Rauf Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş hayatını kaybetti
Mustafa Sarıgül'den önemli açıklamalar Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresi
Mustafa Sarıgül'den önemli açıklamalar Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresi
Arabasını park ederken doğalgaz dağıtım kutusunu dağıttı
Arabasını park ederken doğalgaz dağıtım kutusunu dağıttı