BIST 115.794
DOLAR 6,86
EURO 7,75
ALTIN 398,13
HABER /  GÜNCEL

FETÖ'nün serveti devlete geçti işte dudak uçuklatan rakam

TÜRKİYE'deki FETÖ kurumlarının servetleri devlete geçti. Milli Güvenlik Kurulu'nun son toplantısında sunulan FETÖ Raporu'na göre bu rakam dudak uçuklatıyor.

Abone ol

MGK'da sunulan FETÖ’yle Mücadele Raporu’na göre örgütün, finansal ayağı kırıldı. 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar lirası şirket varlığı olmak üzere FETÖ'nün toplam 48.5 milyarı devlete geçti.

MGK toplantısında sunulan raporla FETÖ'nün gücünün kırılması sürecinde en fazla mesafe alınan alan olarak "finans" boyutu ön plana çıktı. FETÖ'nün, himmet, bağış gibi adlar altında, çoğu zaman baskı ve tehditle milletten elde ettiği haksız servet, yine millete iade edildi.

966 ŞİRKET KAYYUMA DEVREDİLDİ

Sabah Gazetesi'nden Okan Müderrisoğlu'nu haberine göre, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından kararlılıkla sürdürülen FETÖ ile mücadelede, bugüne kadar örgütün 7.5 milyar liralık gayrimenkulüne el konuldu. Ayrıca, FETÖ ile bağlantılı 966 şirketin kayyuma devredilen aktif toplamı da 41 milyar lira olarak hesaplandı. Böylece toplamda, yaklaşık 15 milyar dolarlık varlığının FETÖ terör örgütü tarafından kullanılması önlendi.

YURTDIŞINA NAKİT KAÇIRDILAR

MGK'daki sunumlarda, FETÖ'nün en önemli gelir kaynağının Türkiye olduğu, esnaf ve işadamlarından sağlanan paraların yurtdışına transfer edildiği, bu musluğun kesildiği vurgulandı. FETÖ okulları için her bir ilde farklı iş ve meslek gruplarından, örgüte mensup isimler tarafından "himmet" tahsil edildiği ve genelde nakit olarak ülke dışına çıkarıldığı tespitine yer verildi.

KAMUDAN KAÇ KİŞİ ATILDI?
FETÖ ile yürütülen yoğun mücadele kapsamında kamuda büyük bir temizlik de yapıldı. Bu güne kadar kamudan 111 bin 240 kişi ihraç edilirken, 33 bin 180 kişi açığa alınarak görevinden uzaklaştırıldı. Hain darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından 168 bin 977 kişi hakkında hukuki işlem yapıldı. Soruşturmalar çerçevesinde gözaltına alınan 50 bin 344 kişi tutuklandı. 47 bin 136 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Halen 55 bin 495 kişi ise tutuksuz olarak yargılanıyor. 7 bin 605 şüpheli hakkında ise FETÖ üyeliğinden yakalama kararı bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Belediye Başkanı'na "memuriyetten uzaklaştırma" cezası
Başbakana MİT söylemediyse kim söyledi darbeyi?
İsrail polisi Mescid-i Aksa hatibi Şeyh Sabri'yi yaraladı
Suriyeli anneyi ve bebeğini öldüren katile şok!
Emniyet Genel Müdürlüğü terfi edecek müdürleri açıklandı
LGS 2020 sonuçları açıklanıyor saat kaçta açıklanacak?
Yorumlar 26 yorum