BIST 1.393
DOLAR 8,44
EURO 10,04
ALTIN 492,24
HABER /  EKONOMİ

FED faiz oranı için kararını verdi!

ABD Merkez Bankası Fed, politika faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 1'e karşı 9 oyla aldı.

Abone ol

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faiz oranını beklendiği gibi sabit tuttu ancak bir sonraki faiz artışının zamanlamasına yönelik açık bir sinyal vermedi.

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) iki günlük nisan toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, FOMC üyeleri, gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 1'e karşı 9 oyla aldı.

Kansas City Fed Başkanı Esther George'un bir önceki toplantıda olduğu gibi muhalif tarafta yer aldığı belirtildi.

İş gücü piyasası iyileşti, ekonomi yavaşladı

FOMC'nin karar metninde, "FOMC’nin mart toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasının yavaşlayan ekonomik aktiviteye rağmen daha iyileştiğine işaret ediyor. Hane halkı harcamaları reel gelirler ve tüketici güveninin artmasına karşın zayıfladı. Yıl başından bu yana, konut sektörü iyileşirken, sabit yatırımlar ve net ihracat zayıf kalmaya devam etti" değerlendirmelerine yer verildi.

Öte yandan, enflasyonun kısmen enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyretmeyi sürdürdüğü kaydedilen metinde, enflasyon beklentilerinin de düşük kaldığına işaret edildi.

Karar metninde, ayrıca Fed’in tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşabilmek için kademeli bir faiz artış politikası izleneceği vurgulanırken, ''Komite, ekonomik koşulların sadece kademeli faiz artışlarına imkan tanıyacağını öngörüyor, bu nedenle federal fonlama oranının bir süre daha uzun vadeli normallerinin altında kalması bekleniyor. Buna karşın, federal fonlama oranının izleyeceği gerçek yol, gelen verilere bağlı olacak.'' ifadeleri kullanıldı.

Haziran için ipucu yok

FOMC karar metninde, ekonomiye yönelik risklere değinilmemesi, Fed'in gelecek faiz artırımlarının zamanlaması konusunda sessiz kalmayı tercih ettiği şeklinde yorumlandı.

Bazı uzmanlar, FOMC metnine "ekonomiye yönelik riskler dengede" türünde bir ifadenin eklenebileceği beklentisini taşıyordu.

Bu arada, yayımlanan metinden, mart toplantısına ait bildiride yer alan "küresel gelişmeler risk teşkil ediyor" cümlesinin çıkarılması da dikkati çekti.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Toplantı, Fed Başkanı Janet Yellen'in kararların açıklanmasını takiben basın konferansı düzenleyecek olması nedeniyle önem taşıyor. Ekonomistler, hazirana kadar gelecek verilerin, iş gücü piyasası ve enflasyonda istenen iyileşmeyi yansıtması ve yeni bir finansal dalgalanma yaşanmaması durumunda Fed'in bu toplantıda yeniden faiz artışına gidilebileceğini öngörüyor.

Piyasalar, FOMC kararını fiyatlıyor

Fed'in faizleri sabit tutma kararı öncesi satış ağırlıklı seyreden Dow Jones ve Standard and Poor's endeksleri, toplantının karar metnini takiben kayıplarını geri aldı. Nasdaq ise şu sıralar yüzde 0,9 değer kaybıyla işlem görüyor.

Diğer taraftan, kararlar öncesinde 1,1336 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, bildirinin yayınlanmasının ardından önce 1,1348'e yükselse de daha sonra 1,1325'e geriledi. Dolar/TL paritesi ise uluslararası piyasalarda 2,8208 seviyelerinde denge arıyor.

Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, karar sonrasında 46,43 dolardan 46,83 dolara çıktı, ABD türü ham petrolün varil fiyatı da 44,73'ten 45,12 dolara yükseldi.
 Öte yandan, kararlar öncesinde 1,249 dolardan alıcı bulan altının onsu, bildiriyi takiben 1,246 dolar civarına geriledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Van'da zırhlı araca bombalı saldırı!
Van'da zırhlı araca bombalı saldırı!
Moody's'ten kritik Türkiye açıklaması
Moody's'ten kritik Türkiye açıklaması
Bursa'da canlı bombanın örgütü belli oldu!
Bursa'da canlı bombanın örgütü belli oldu!
Başbakan Davutoğlu açıklama yapacak
Başbakan Davutoğlu açıklama yapacak
Adana'da sokak ortasında çatışma!
Adana'da sokak ortasında çatışma!
Lavrov ve Çavuşoğlu Çin'de görüşek mi?
Lavrov ve Çavuşoğlu Çin'de görüşek mi?
Valilikten patlamayla ilgili açıklama!
Valilikten patlamayla ilgili açıklama!
ABD, Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı!
ABD, Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı!
O şehirde Meral Akşener rüzgarı esti!
O şehirde Meral Akşener rüzgarı esti!
Zarrab'ın avukatından ilk açıklama
Zarrab'ın avukatından ilk açıklama