BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29

Evlenmeden önce okuyun her an vazgeçebilirsiniz!

Evlenmeyi düşünen çiftleri en çok düşündüren şey masraflar. Düğün masrafları, gitgide artıyor ve önüne geçilemeyecek gibi duruyor. Borç batağına girmiş bir şekilde evlenen çiftler ceremesini sonrada çekiyor. Peki evlenmek ne kadar mal olur?

Onlar dünyanın en ünlü ve en zengin çiftlerinden. Ama siz değil. Belki Beyonce ve Jay-Z, dünyanın en ihtişamlı düğüne imza atabilir, sizleri imrendirebilir. Ama ne yazık ki, onlar hakkında tek imrenebildiğiniz şey aşkları olmalı şu dönemde. Zira sadece tüm gelenek ve görenekleri yerine getirilmiş, sıradan bir düğün bile, sizi koca bir borç batağına sokabilir. Evlenmeyi düşünüyorsanız, bu haberimizi incelemenizde yarar var.

Medya Ege'nin haberine göre; dünya evine girmenin ilk adımı olan kız isteme ve nişan yapmanın maliyeti yaklaşık 13 bin lirayı buluyor. Alyans, çiçek ve çikolata, nişanın yapılacağı salon, elbiseler ve fotoğraflar derken maliyet 13 bin ile 15 bin liraya kadar çıkıyor. Nişanı bir salonda yapmak isteyenler, boş yer bulmanın yanı sıra masrafların da artmasından dolayı nişanı aile arasında yapmayı tercih ediyor. 

Dünya evine girmenin en masraflı kısmı düğün harcamaları oluyor. Kına gecesi ve düğün masrafları çiftlerin cebini fazlasıyla zorluyor. Ortalama bir düğün salonu 10 bin olurken, gelinlik ve damatlık masrafları 7 bin ile 9 bin lira arasında değişiyor. Diğer masraflar da hesaba katıldığında kına ve düğün masrafları 40 bin liraya kadar çıkıyor. 

Kirada yaşamayı planlayan çiftlerin sadece beyaz eşya, mobilya ve diğer eşyaların masrafları yaklaşık 35 ile 40 bin lira arasında değişiyor. Takılar da hesaba dahil edildiğinde kız isteme, nişan, kına, düğün ve eşya masraflarının yanı sıra ortalama 20 bin liralık bir kuyumcu masrafı daha ekleniyor.