BIST 3.282
DOLAR 18,44
EURO 17,84
ALTIN 974,04
HABER /  GÜNCEL

Evet mi önde hayır mı? 9 referandum anketi sonuçları

Son referandum anket sonuçlarına göre evet mi hayır mı önde? 9 referandum anket sonuçlarını sizin için biraraya getirdik. Yapılan son anket sonuçlarına göre evet oyları önde görünüyor. Peki hayır ile fark ne kadar?

Abone ol

TÜRKİYE 16 Nisan'da yapılacak olan referandum için geri sayıma geçerken anket sonuçları arka arkaya geliyor. Herkesin yanıtını merak ettiği konu ise 'evet' oyları mı 'hayır' oylarının mı önde olduğu. Sizler için yapılan son anketlerin sonuçlarını derledik. Buna göre 6 anket sonucuna göre evet oyları önde görünürken 3 anket sonucu 'hayır' önde diyor. Hayır oylarının önde olduğunu iddia eden anket firmaları pek ciddiye alınmayan ve şaibeli sonuçları ile bilinen anket firmaları. 'Evet' oylarının önde olduğunu söyleyen anket firmaları arasında ise daha önceki seçimleri bilen kurumlar bulunuyor. İşte yapılan son anketlerin sonuçları;

MAK danışmanlık referandum anket sonuçları : 'EVET' oyları yüzde 58.88, 'HAYIR' oyları yüzde 41.12 çıktı. Anket 25 Şubat - 2 Mart 2017 arasında 30 büyükşehirde 5400 kişiyle yüz yüze yapıldı.

ORC anket sonuçları : 36 ilde 3140 kişiyle 1-7 Mart arasında gerçekleştirilen anketin sonuçları. ORC anketine göre ‘evet’ oyları yüzde 57,2 çıkarken, ankete katılanların yüzde 42.8'i ise 'Hayır' oyu kullanacağını söyledi. Anayasa değişikliğinin kabul edileceğine inananların oranı da yüzde 59,6 oldu.

Adil Gür referandum anket sonuçları : Son genel seçimlerin tek bileni olan A&G araştırma şirketinin referandum anket sonuçlarına göre evet oyları yüzde 54 oldu. Adil Gür'ün anketine göre hayır oyları da yüzde 46 civarında. Adil Gür, "Evet oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğu güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor' bilgisini verdi.

Konsensus referandum anket sonuçları: Sektörün önemli araştırma şirketlerinden Konsensus şirketinin sitesinden verdiği referandum anket sonuçlarında Evet diyenlerin oranı yüzde 59, HAYIR diyenlerin oranı yüzde 41olarak görülüyor.

Metropoll referandum anket sonuçları : Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet' ve ‘hayır' oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46'ya çıkıyor. Anketlerde genç seçmenlere sorulan "Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56'sı "Evet çıkar”, yüzde 31'i ise "Hayır çıkar” yanıtını verdi.

Optimar referandum anket sonuçları : 26 ilde 3 Ocak - 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre evet yüzde 53,6, hayır ise yüzde 46,4 oldu.

'HAYIR' ÇIKACAK DİYEN 3 ANKET
Referandumda hayır çıkacağını iddia eden bugüne kadar sadece 3 anket şirketi oldu. Bunlardan biri seçimlerdeki şaibeli anketleri ile bilinen Gezici oldu.

Gezici referandum anket sonuçları : Bugüne kadar hiçbir seçimin sonucunu bilemeyen Gezici'nin referandum anket sonuçlarına göre halkın yüzde 41.2’sinin ‘Evet’, yüzde 58.2’sinin ise ‘Hayır’ diyecek.

AKAM referandum anket sonuçları : Referandumda 'hayır' çıkacağını iddia eden anketler sonuçlarından birini de AKAM şirketi yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM'ın iddiasına göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

AVRASYA anket sonuçları : Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin yaptığı referandum anketi 3-9 Mart arası 26 il ve ilçede 8 bin 120 katılımcıyla gerçekleştirildi. Cumhuriyet Gazetesi'nin itibar edip manşetten verdiği bu anket sonuçlarına göre hayır yüzde 57.57, evet oyları ise yüzde 42.43 civarında.

ÖNCEKİ HABERLER
Boşanma davası açan eşine tecavüz edip...
Boşanma davası açan eşine tecavüz edip...
Hollanda Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı
Hollanda Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı
Kaya ve Himalaya tuzu kullanımına dikkat
Kaya ve Himalaya tuzu kullanımına dikkat
Almanya'da satılan tişört Çin'i çılgına çevirdi
Almanya'da satılan tişört Çin'i çılgına çevirdi
İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika operasyon açıklaması
İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika operasyon açıklaması
NASA Hindistan'ın kayıp uydusunu buldu
NASA Hindistan'ın kayıp uydusunu buldu
İstanbul'da feci kaza trafik felç oldu
İstanbul'da feci kaza trafik felç oldu
İstanbul'da toplu ulaşım araçlarında yeni dönem
İstanbul'da toplu ulaşım araçlarında yeni dönem
Son dakika gelişmesi! Türkiye'den Hollanda'ya iki nota!
Son dakika gelişmesi! Türkiye'den Hollanda'ya iki nota!
Kılıçdaroğlu'ndan tartışma yaratan sözleri için yeni açıklama
Kılıçdaroğlu'ndan tartışma yaratan sözleri için yeni açıklama