BIST 1.152
DOLAR 8,09
EURO 9,56
ALTIN 494,55
HABER /  GÜNCEL

Evde bakım parası yatan iller -Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı T.C ile sorgulama

Evde bakım parası yatan iller hangisi, hangi illerde Mart ayı 2018 evde bakım maaşı yattı sorularının yanıtı belli oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakıma muhtaç kişilere bakan aile bireyine verilen bakım maaşlarını yatırmaya başladı. 10 ilde yatırılan evde bakım parası alma hakkını kimler kazandı, evde bakım parası ne kadar?

Abone ol

Evde bakım maaşı yatan illerin tam listesi yayınladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evde bakım parası yatan illerin Mart ayı 2018 tam listesini sayfasında yayınladı. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış  hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER:1- Kars 2- Sakarya 3- Amasya 4- Karabük 5- Afyon 6- Samsun 7- Tokat 8- Aksaray 9- Düzce 10- Bilecik 11- Çanakkale 12- Isparta 13- Adıyaman 14- Giresun 15- Bayburt 16- Manisa 17- Adana 18- Sivas 19- Zonguldak 20- İstanbul 21- Ankara 22- Denizli 23- Konya 24- Kırşehir 25- İzmir 26- Antalya 27- Edirne 28- Muğla 29- Gaziantep 30- Mersin 31- Şanlıurfa 32- Ordu 33- Kocaeli 34- Eskişehir 35-Balıkesir 36-Kayseri 37- Bolu 38- Kocaeli 39- Nigde 40- Kırklareli 41- Osmaniye 42- Aydın 43- Malatya 44- Rize 45- Balıkesir 46- Kastamonu 47- Diyarbakır

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir: Evde bakım maaşı üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda verilir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir: Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

Evde Bakım Ücreti Nasıl Alınır: Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar yukarıda saymış olduğumuz 3 ana kriteri tespit ettirerek belgelemesi gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bulunan evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine müracaat etmelidirler.

Engelli Sağlık Kurulu raporu
1 adet fotoğraf
Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi
Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi
Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı
Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,
Boşanma halinde boşanma kararı

ÖNCEKİ HABERLER
Çavuşoğlu: Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler kopma noktasında...
New York sokaklarında 'pes'' dedirten Afrin yalanı!
ABD'li FETÖ'cü rahip için müebbet istendi... Trump istiyordu...
POMEM başvurusu kadın adaylarda aranan özellikler-2018
Diyarbakır'da çatışma: 2 asker yaralı
Adana'da FETÖ soruşturması! 15 yıla kadar hapsi istendi
Yorumlar 2 yorum