BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  EKONOMİ

Eşref Fakıbaba isyan etti: Pirzolayı siz yiyin fakir fukara kafayı yiyecek

Ucuz et satışı başlıyor. Eleştirilere yanıt veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Biz o etleri dar gelirli insanlar adına oraya koyuyoruz. Benim de o etleri tüketme hakkım yok, sizin de yok." dedi.

Abone ol

BİM ve A101’de kilogramı 29 TL’den kıyma, 31 TL’den kuşbaşı satışı başladı. Uygulamayı eleştiren muhalefet milletvekillerine cevap veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, “Esasında bize teşekkür etmeniz lazım, fakir insanı yiyemedikleri etle buluşturuyoruz diye. Bifteği, pirzolayı siz yiyin, fakir fukara kafayı yiyecek” dedi.
 
Türkiye’nin 81 ilinde şubesi olan BİM ve A101’e ucuz et satışı başladı. Bu marketler, Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) kilogramı 20 liraya ithal karkas et alacak, bu et kıyma ve kuşbaşı halinde yarımşar kiloluk paketlerle tüketiciye satılacak.

81 İLDE ŞUBESİ OLAN FİRMALAR
Gazete Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, ucuz et satışı için neden bu iki marketin seçildiği sorusuna, “81 ilde şubesi olan firmaları kabul ediyoruz’ dedik. İki firma aynı fiyatı verdi ve biz de makul bir fiyatla bu firmalarla anlaştık” karşılığını verdi.

BİM ve A101’de, kıyma kilogram fiyatı 29 TL’den, kuşbaşı 31 TL’den satılacak. 2 zincir markete ayda 6 bin ton karkas et satılacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Fakıbaba, “İki firmanın aylık 2 bin ton et tüketimi var. Biz bunlara 6 bin ton vereceğiz. Piyasa stabil bir fiyatı yakalayacak. 3 ay sonra bir daha bakalım” dedi.

‘UCUZ DİYE KUYRUĞA GİRDİNİZ Mİ HİÇ?’
“Neden BİM ve A101 tercih edildi” sorusu üzerine Fakıbaba, “İhaleye çıkarken ‘81 ilde şubesi olan firmaları kabul ediyoruz’ dedik. İki firma aynı fiyatı verdi ve bundan dolayı biz de makul bir fiyatla bu firmalarla anlaştık. Bizim bütün ihalelerimiz açık ve şeffaftır. Yarım kiloluk paketlerde 14.5 liradan kıyma ve 15.5 liradan kuşbaşı olacak. Bu, kötü bir şey mi?” yanıtını verdi.

Fakıbaba, ESK’nın etlerinin sadece söz konusu zincir marketlerde satılmasını eleştiren muhalefet milletvekillerine “Farz edelim ki gittiniz, et saat 11.00’de bitti. Zaten siz gitmezsiniz, ben de gitmem. ‘Kasabımdan 40 liraya alırım’ dersiniz. Biz o etleri dar gelirli insanlar adına oraya koyuyoruz. Benim de o etleri tüketme hakkım yok, sizin de yok. 5 lira ucuz diye kuyruğa girdiniz mi hiç? Esasında bize teşekkür etmeniz lazım, fakir insanı yiyemedikleri etle buluşturuyoruz diye. Bifteği, pirzolayı siz yiyin, fakir fukara kafayı yiyecek” dedi.

ESNAF, REKABET’E BAŞVURACAK
Ucuz et satışı için zincir marketlerden ikisine dağıtım yetkisi tanınmasını küçük esnaf adına olumsuz bir gelişme olarak değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Talebimiz ülke genelinde faaliyet gösteren 26 bin kasap işyerine de bu imkânın tanınmasıdır” dedi. Palandöken, uygulamanın bir kesimi mağdur ederek yapılmaması gerektiğini aktararak, “Bu konunun acilen çözümü için Rekabet Kurumu’na gidiyoruz” diye konuştu.

BİM’İN % 10.5 HİSSESİ ŞİRKET DEĞİŞTİRDİ
Naspak Gıda, BİM’de borsa dışından hisse satın aldı. Konuyla ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Naspak Gıda’nın BİM’in toplam 31.9 milyon adet halka kapalı payını borsa dışından 80 TL birim fiyat ile (toplam 2.5 milyar TL) satın aldığı ve işlem sonunda BİM’de yüzde 10.51 hissedar konumuna geldiği belirtildi. Açıklamaya göre Naspak söz konusu payları BİM hissedarları Ahmet Afif Topbaş, Ömer Hulusi Topbaş ve Fatma Fitnat Topbaş’tan satın aldı. Ahmet Afif Topbaş Naspak Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı konumunda bulunuyor.

“KÂRSIZ SATACAĞIZ”
Öte yandan ‘ucuz et’ satışıyla ilgili yazılı açıklama yapan BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, şunları kaydetti: “Bu proje kapsamında yapılan satışlardan BİM hiçbir kâr elde etmeyecek. Kıyma KDV dahil kilosu 29 TL’den, kuşbaşı et ise KDV dahil kilosu 31 TL’den tedarikçilerimizden satın alınacak ve yine aynı fiyatlarla satılacak.”

ÖNCEKİ HABERLER
Süleyman Soylu: Duyduklarım tüylerimi diken diken etti
14 yaşındaki kızı köyde çırılçıplak dolaştırdılar!
Fazilet Hanım ve Kızları 21.bölüm Hazan'ın planı herkesi şoke edecek
Sürpriz temas! Çavuşoğlu, Alman mevkidaşıyla görüştü
İşsizlik maaşı alma şartları işsizlik maaşı nasıl hesaplanır?
Hacamat günleri 2020 ekim ayı hacamat günleri takvimi
Yorumlar 35 yorum