BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  DÜNYA

Esed'den askerlerine Türkiye emri!

Türkiye'nin Suriye sınırında angajman kurallarını değiştirmesinin ardından Suriye ordusu geri adım attı...

Abone ol

Suriye sınırından gelecek herhangi bir askeri tehdide karşı Ankara'nın vur emri kararı alması, Esed'in ordusunu korkuttu.

Şam'a uygulanan yeni askeri angajman kuralları çerçevesinde sınırda F-16'ların devriye uçuşu yapmasının ardından Suriye ordusu da geri adım attı. Şam Yönetimi, Suriye ordusuna Türkiye sınırına havadan 5, karadan da 10 milden fazla yaklaşmama emri verdiği öğrenildi. Şam yönetiminin bu kararı Ankara'daki yetkili kaynaklara da iletildi. Ancak, Şam'ın bu adımı Suriye'ye sıfır tolerans kararı alan Ankara'yı yumuşatmadı. Türk ordusu, sınırda teyakkuzda kalmaya devam edecek.

SINIRDA SIKI TAKİP

İki ülke arasındaki jet krizinin ardından sınırdan olabilecek her türlü ihlali tehdit olarak algılayacak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları Suriye'ye ait hedefi vuracak. Yeni angajmanını Şam yönetimine gösteren TSK, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da Suriye helikopterlerinin sınıra yaklaşması üzerine bölgede devriye uçuşları yapmıştı. Bu uçuşlarda sınır ihlali yapmayan Suriye helikopterlerine müdahale edilmemişti.