BIST 1.574
DOLAR 7,45
EURO 9,03
ALTIN 440,11
DÜNYA

Erdoğan'dan ABD'ye savaş resti! 'Alınan her karar karşılık bulur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD İş Konseyi'nin yatırım konferansında 'Savaşın, bilhassa ticaret savaşlarının kazananı yoktur. Tek taraflı alınan her karar mukabili ile karşılık bulur.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York'ta Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansına katıldı. Ticaret savaşlarının kazananı yoktur diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bugüne kadar (ABD ile) pek çok badireyi atlatan stratejik ortaklığımız, bu çalkantılı dönemin de üstesinden gelecektir.'' dedi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul Görüşmeleri için bulunduğu New York'ta Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı'nda konuştu.

Amerikan iş dünyasının farklı sektörlerini temsilen toplantıya iştirak eden yatırımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Erdoğan, Türk-Amerikan İş Konseyinin Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisiyle birlikte düzenlediği bu önemli toplantının, Türkiye ve Amerika arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirmesine katkı sağlamasını özellikle temenni ettiğini söyledi.

"TİCARET SAVAŞLARININ KAZANANI YOKTUR" Erdoğan, ''Tarih bize şunu açık ve net bir şekilde göstermiştir. Savaşın, bilhassa ticaret savaşlarının kazananı yoktur. Tek taraflı alınan her karar mukabili ile karşılık bulur. Bu tavır, hem ticari hem siyasi alanda kaybet-kaybet denkleminin oluşmasını sağlayacaktır. Halbuki biz hep kazan-kazan ilkesinden yanayız. Geldiğimiz noktada, uzun yıllar süren diplomatik müzakerelerle elde edilen uluslararası ticaret rejiminin geleceği tehlike altına girmiştir. Özellikle de dünyanın en büyük üç ekonomisi olan ABD, Avrupa Birliği ve Çin arasındaki ticaret savaşı, sadece bu ekonomilerle sınırlı kalmayacak, herkesi etkileyecektir. Nitekim bunun menfi yansımaları, Afrika ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere birçok bölgede hissedilmeye başlanmıştır.'' dedi.
Türkiye'nin uzun yıllardır ticaret açığı veren bir ülke olduğunu kaydeden Erdoğan şöyle devam etti:

Sitene Ekle
Yorumlar
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Üst geçidi kullanan sürü!
Mantar toplayan adamın garip sevinci olay oldu!
Söz 53. bölüm fragmanı
Çukur 36. bölüm fragmanı: 2. sezon 3. bölüm
Gülperi 3. bölüm 2. fragmanı
Cengiz Ünder'den muhteşem gol: Sosyal medyayı salladı!
Taksiciler dehşeti yaşattı! Silahını çekti ve...
Marmaris'te yangın çıktı: Sebebi şoke etti!
Çanakkale-İzmir otoyolunu kana bulayan kaza!
Öğrenci servisi devrildi: Çok sayıda yaralı var!