BIST 1.399
DOLAR 8,76
EURO 10,44
ALTIN 502,63
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan ABD'ye rest: Fazla bekletmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in dörtte üçünde kontrolün sağlandığını açıkladı. Münbiç operasyonu konusunda ise ABD'ye de resti çekti.

Abone ol

Erzurum'da partisinin kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin'in tamamen kontrolünün TSK'ya geçmek üzere olduğunu açıklayarak İdlib mesajı verdi. Münbiç için ABD'ye çağrı yapan Erdoğan, "Şimdi bir yandan İdlib tarafındaki gözlem noktalarımızı genişletip tahkim edecek, diğer yandan da Münbiç'e yöneleceğiz. Biz oyalanmaya gelemeyiz. Amerika Mümbiç'i tümüyle boşaltırsa bu işi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştiririz. Bunların zaten bizim bu faaliyetlerimize en küçük bir değişiklikleri olmayacak. İnşallah Mümbiç'teki kardeşlerimizi çok fazla bekletmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Erzurum 6. Olağan İl Kongresi'nde konuştu. Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle: Üniversite öğrencilerimiz için 11 bin 800 yatak kapasiteli yeni yurtlar inşa ettik. Erzurum'a kış sporları için çok ciddi yatırımlar yaptık. Çatısı altında bulunduğumuz burası Buz Hokeyi Spor Salonu. Şimdi, bu altyapıdan aldığımız cesaretle Erzurum'a 2026 Kış Olimpiyatları'na, bakın alıyoruz demiyorum, orada rekabet edeceğiz. Bizim dışımızda 6 ülke daha var. Müracaatımızı yapacağız. Temenni ederiz ki sonu hayrolur. 

FETÖ ERZURUM'UN KÖYÜNDEN ÇIKMIŞTI DEĞİL Mİ?
FETÖ Erzurum'un bir köyünde çıkmıştı değil mi? 99'da Pensilvanya'ya kaçtı. Corç'lar karşıladı onu. Hala orada mı? Orada. Ya sen artık dönsen bile şimdi seni dadaşlar sokmaz buraya. Niye? Ya sen bu ümmeti parçaladın. Dadaşların içerisinden bu milleti parçalayan çıkmaz. Onun için sen yerini buldun. Adam terör örgütüne envayi çeşit silah veriyor, bir kuruş para almadan. Terör örgütü bunlara para mı veriyor? Biz bunlara paramızla bize silah verin dedik. "Kongreden izin yok" dediler, vicdansızlar. Ondan sonra da biz terörün yanında değiliz diyorsunuz, nasıl yanında değilsiniz ya? Bunlar ne? Bunları neyle izah edeceksiniz?

AFRİN SLOGANLARINA YANIT
(Reis bizi Afrin’e götür sloganları) Sabır sabır, haber vereceğim size.  Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 530’a ulaştı. 1320 kilometre kare bizim kontrolümüze geçti. Şimdi yavaş yavaş artık siviller yerlerine yerleşiyor.

BİRDEN BİRE HÜMANİST KESİLDİLER
Sınırımız boyunca terör koridoru oluşturmak isteyenler biz sahaya girince birden bire hümanist kesildiler. Bunlar değil mi daha dün Cezayir’de 5 milyon insanın kanına girenler? Suriye'de aynı şekilde. Afrin'de zarar gören sivil görmek istiyorlarsa, terör örgütünün şehirden çıkmaya izin vermediği, karşı çıkanları infaz ettiği sivillere baksınlar. Yollara kurduğu tuzaklı bombalarla hayatlarını kaybeden çocukların görüntülerine bakmayıp da Türkiye'yi suçlayanların vicdanları nasır tutmuş demektir. Yıllarca, bunlarla birlikte sorunları beraber çözebilir miyiz diye çok sabrettik. Çok uğraştık. Ancak baktık ki bunların her şeyleri lafta. İş uygulamaya gelince sadece ve sadece kendi çıkarlarına bakıyorlar. Bunlar için insan hakları, sadece kendi vatandaşları söz konusuysa anlamlıdır. Ülkemizde işledikleri suçlar nedeniyle gözaltına alınan üç beş batılı için kopartılan yaygaranın binde birinin katledilen binlerce masum için yapıldığını görmedik. Biz denizlerden 6 yılda 170 bin kişiyi topladık. Onlar bu insanların bindiği botları delerek ölüme terk ettiler, sınırlarına tel örgü çekiyorlardı.

 AB'YE YANIT
Sadece son 7 yıldaki hadiseler sırasında 4 milyonu aşkın Iraklı ve Suriyeli ülkemize sığındı. Ne Amerika'dan ne Avrupa'dan kayda değer bir destek almadık. Kendi imkanlarımızla bu yükü omuzladık. Hala da 4 milyona yakın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. AB önce 3 milyar avro, ardından bir 3 milyar avro, ne yazık ki daha birincisi bile gelmedi. Sonra da size bu parayı BM vasıtası ile aktarırız diye tutturdu. Arkadaş eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. İnanmıyor musun? Gel Gaziantep'e, Hatay'a, Kilis'e, Urfa'ya. Konteyner kentleri, çadır kampları gez. Gördükten sonra da vermen gereken parayı ver. Adamlar oyalamaktan başka iş yapmıyor. Verirseniz verirsiniz, vermezseniz vermezsiniz. Biz yolumuza devam ediyoruz. Bu milleti kapıkulu mu zannettiniz? Avroları bekleyecek olsaydık, bu 4 milyon insan ölümler halkasına çok daha farklı bir şekilde ilave olurdu. Üstlendiğimiz riskler de ortada. Adam, terör örgütüne envaiçeşit silah veriyor bir kuruş para almadan. 5 bin TIR silah gönderdiler. Biz paramızla verin dedik, kongreden izin yok dediler, vicdansızlar. Biz paramızla alamıyoruz, terör örgütlerine bedeva veriyorsunuz. Sonra da terör örgütlerinin yanında değiliz diyorsunuz, nasıl değilsiniz ya. Bunlar ne? Batı, biz 4 milyona yakın mazluma kucak açmışsız. AB Komisyonu ikinci 3 milyar avro için de teklif vermiş, iyi etmiş, ama önce ilk dilimi dahi doğru dürüst kullandırsalar, onu bir verin bakalım.

AFRİN'İN DÖRTTE ÜÇÜNDE KONTROLÜ SAĞLADIK
Türkiye, Afrin meselesini büyük ölçüde çözmüş durumda. Afrin'in 4'te 3'ünde kontrolü sağladık. Cerablus, Rai, Bab'da 2 bin kilometrenin kontrolü bizde. Biz 780 bin kilometre karelik bu topraklara nereden geldik biliyor musunuz? 18 milyon kilometre kareden geldik. Küçüldük, küçüldük 780 bin kilometre kareye düştük. Buna bile göz diktiler. Kimlerin göz diktiğini biliyorsunuz. PKK göz dikti. Kendine göre bazı parseller yaptı, sonra böyle hesabımız yok dedi. Vicdansızlar, hepinizin planları programlar elimizde.

MEMBİÇ'E YÖNELECEĞİZ
İdlib'deki gözlem noktalarını tahkim edecek diğer yandan da Mümbiç'e yöneleceğiz. Amerika yeni bir yöntem önermişti. Yeni gelen kadronun nasıl bir yol izleyeceğini bilemiyoruz. Amerika Membiç'te niye vardı? DEAŞ'ı kovmak için. Şu anda var mı? Sayın Başkan bana yok dedi. PYD/YPG var. Onları 3 ayda çıkarırız... Hayır onlar da çıkmadı. Bunları Fırat'ın doğusuna sürün dedik fakat sürmediler. Aynı yerde tuttular. Biz oyalanmaya gelemeyiz." 

ÖNCEKİ HABERLER
Ebru Destan kimdir aslen nereli eşi Mete Okay İnan bakın kimmiş
Ebru Destan kimdir aslen nereli eşi Mete Okay İnan bakın kimmiş
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Hac ek kontenjan 2018- kura sırasına göre yeni isim listesi
Hac ek kontenjan 2018- kura sırasına göre yeni isim listesi
İngiltere'den skandal Türkile kararı! Rusya ilgisi var mı?..
İngiltere'den skandal Türkile kararı! Rusya ilgisi var mı?..
AÖF sınav tarihlerine güncelleme-vize sınav ne zaman?
AÖF sınav tarihlerine güncelleme-vize sınav ne zaman?
19 Mayıs ne zaman 2018 kaç gün tatil?
19 Mayıs ne zaman 2018 kaç gün tatil?
Olacak O Kadar Ahmet Çevik kimdir kaza geçirdi sağlık durumu nasıl?
Olacak O Kadar Ahmet Çevik kimdir kaza geçirdi sağlık durumu nasıl?
Çiftlik Bank'ta yeni gelişme çok sayıda gözaltı var
Çiftlik Bank'ta yeni gelişme çok sayıda gözaltı var
Ehliyet sınavı ne zaman 2018 MTSAS ehliyet sınavı tarihleri
Ehliyet sınavı ne zaman 2018 MTSAS ehliyet sınavı tarihleri
Müge Anlı Pembe Boraze cinayeti katilleri bakın kim çıktı?
Müge Anlı Pembe Boraze cinayeti katilleri bakın kim çıktı?
Yorumlar 36 yorum