HABER /  GÜNCEL

Erdoğan Teziç kimdir tek icraatı yasaklardı!

Erdoğan Teziç kimdir sorusu eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in ölümü sonrası gündemde. YÖK'ün yasakçı başkanı Erdoğan Teziç'in hayatı ve icraatları...

2003-2007 yılları arasında başkanlık yapan Eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç 81 yaşında yaşamını yitirdi. Başörgütü öğrencilerin üniversite girmesine engel olan Erdoğan Teziç YÖK'ün en yasaklı başkanları arasındaydı.

2003 yılında YÖK Başkanlığına atanan Erdoğan Teziç, görev süresinin dolmasıyla 2007 yılının Aralık ayında görevini Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a devretmişti.Teziç, Meclis'te türban serbestliğinin Anayasaya ve Meclis İç Tüzüğü'ne aykırı olduğunu söylemesiyle gündeme oturmuştu.

"TÜRBAN BÜYÜK TEHLİKE"

Erdoğan Teziç, türbanın AİHM ve Anaysa mahkemesi tarafından "siyasi simge" olarak tanımlandığını hatırlatarak, Meclis'e türbanla girilmesinin hukuki açıdan büyük bir tehlikeye kapı araladığını da vurgulamıştı.

ERDOĞAN TEZİÇ'İN HAYATI 

Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. 1959 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Fransa'da Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi üzerine lisansüstü eğitim yaptı. 1961 Anayasasını hazırlayan ekipte yer aldı. Galatasaray Lisesi müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı,Galatasaray Üniversitesi rektör yardımcılığı ve rektörlüğü görevlerinde bulundu. 8 Aralık 2003'te Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına atandı.

2004 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. Eylül 2004'te de Fransa Cumhuriyeti tarafından Légion d'Honneur (Fransa Devleti Onur Lejyonu Nişanı'nın en üst derecesi olan "Commandeur" (Büyük Şövalye) rütbesine layık görüldü. Fakat aldığı bu nişanı, Fransa Ulusal Meclisi'nin Ermeni Soykırımı İnkar Yasası'nı kabul etmesinden dolayı, Fransa Büyükelçiliği aracılığı ile iade etti. Ayrıca 2007 Mayıs ayındaki 11. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde yaşanan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis Toplantı yeter sayısı hakkındaki görüşlerini, seçimlerin hemen öncesinde YÖK Rektörler komitesini toplayarak basın açıklaması yaptı, 367 milletvekili olması koşulunu dile getirdi. 9 Aralık 2007 tarihinde YÖK Başkanlığı görevinden emekli oldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Önce gazi sonra şehit oldu
Önce gazi sonra şehit oldu
Fransız profesörden alçak ifade!
Fransız profesörden alçak ifade!
İşte Burak Özçivit ile Fahriye Evcen'in düğün tarihi
İşte Burak Özçivit ile Fahriye Evcen'in düğün tarihi
Şahan Gökbakar'a büyük şok o listeye giremedi
Şahan Gökbakar'a büyük şok o listeye giremedi
Acun Ilıcalı Autoshow'da tercihini belli etti
Acun Ilıcalı Autoshow'da tercihini belli etti
KPSS sonuçları 2019 ne zaman açıklanır ÖSYM yeni sonuç haberi
KPSS sonuçları 2019 ne zaman açıklanır ÖSYM yeni sonuç haberi
Yorumlar 2 yorum