HABER /  DÜNYA

Elon Musk’tan Kaşıkçı kararı ‘Suudlardan para almayacağız'

ABD teknoloji şirketi Tesla’nın İcra Kuruşu Başkanı Elon Musk, Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistanla yaptıkları ticari ilişkiye dair açıklamada bulundu. Musk, cinayet için 'Bu iyi değil' dedi.

Recode adlı 'podcast'a verdiği mülakatta Musk, Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda, "Bu oldukça kötü görünüyor. Yani bu iyi değil. Muhtemelen (Suudi Arabistan'dan para) almayacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

DEFALARCA TEMAS KURMUŞLARDI
Musk'ın, Twitter hesabı üzerinden ağustos ayında hisse başı 420 dolar teklifle şirketi New York borsasından çekmek istediğini duyurması manşetlere çıkmıştı. Daha sonra yaptığı detaylı açıklamada Musk, son iki yılda Suudilerin Tesla'yı borsadan çekmek için kendisiyle defalarca temas kurduğunu belirterek, nihayet ağustos ayında, Suudi Arabistan varlık fonu tarafından Tesla'nın yaklaşık 3.2 milyar dolar değerindeki yüzde 5'e yakın hissesinin borsadan satın alındığını aktarmıştı.

Virgin Grubunun kurucusu milyarder Richard Branson da Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistan hükümetiyle iki turizm projesi ve Virgin'in uzay işine yatırım görüşmelerini askıya almıştı.

Aynı şekilde, Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates ve eşi Melinda tarafından yönetilen Gates Vakfı ise Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile gelecekteki çalışmalarını durdurmayı kararlaştırmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Acılı babadan Hasan Ali Kaldırım'a: Biraz da oğlum için oynayın
Bunun adı resmen gözü dönmüşlük! Peri bacalarına ev yaptılar
Kaşıkçı cinayetini yöneten isim prens Selman'ın danışmanı
Cemal Kaşıkçı İsrail üretimi yazılımla gözetlendi
Erdoğan ve Trump’ın Halk Bankası diyaloğu Hande Fırat yazdı
İsmail Saymaz'ın nişanlısı Şeyda Sayar kimdir ne iş yapıyor?
Yorumlar