Efsanevi Beyaz Gelincik görüntülendi! Aç kalınca köye indi

TUNCELİ'de dünyada çok sayıda kalan 'Beyaz Gelincik' türü köylüler tarafından ilk kez görüntülendi, işte o muhteşem hayvan...

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı
Efsanevi Beyaz Gelincik görüntülendi! Aç kalınca köye indi - Sayfa 1

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında bulunan Beyaz Gelincik, Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Koyungölü köyüne inince görüntülendi. Çok hızlı hareket ettiği için nadir olarak fotoğraflanabilen 'beyaz gelinciği' gören köylüler ilk anda onu kardan şekil sandı. İşte herkesi büyüleyen beyaz gelincik:

115
Efsanevi Beyaz Gelincik görüntülendi! Aç kalınca köye indi - Sayfa 2

Dünyada ve Türkiye'de az sayıda görüntülenen ve sayıları hızla azaldığı için dünya çapında koruma altında bulunan Beyaz Gelincik, Ovacık ilçesine bağlı Köyüngölü köyünde Mutlu Akın tarafından görüntülendi.

215
Efsanevi Beyaz Gelincik görüntülendi! Aç kalınca köye indi - Sayfa 3

AÇ KALINCA KÖYE İNDİ : Son yılların en yoğun kar yağışını alan Tunceli'de beyaz gelinciğin aç kaldığı için köye indiği tahmin ediliyor. Daha çok yer altında yaşayan ve dışarı çok az çıkan Beyaz Gelincik genellikle fare avlayarak ve kuş yumurtaları ile besleniyor. 

315
Efsanevi Beyaz Gelincik görüntülendi! Aç kalınca köye indi - Sayfa 4

Yeryüzüne nadiren çıktığı için fotoğraflanamayan beyaz gelincik,  yaşadığı bölgelere yakın yerleşim yerlerindeki kümes hayvanlarını avlayabiliyor.

415