Eczacıbaşı helikopter kazası nedeni kuşku yaratan detay!

Eczacıbaşı helikopter kazası nedeni kuşku yaratan detay!

Eczacabaşı yönetici ve müşterilerini taşıyan helikopter Büyükçekmece'de düştü. Eczacıbaşı helikopter kazanın nedeni ise Beylikdüzü'ndeki televizyon kulesine çarpması olduğu söyleniyor. Ancak kuşku yaratan detaylar var.

Eczacıbaşı helikopter kazası nedeni kuşku yaratan detay! - Sayfa 1

Eczacabaşı yönetici ve müşterilerini taşıyan helikopter Büyükçekmece'de düştü. Eczacıbaşı helikopter kazanın nedeninin ise helikopterin Beylikdüzü'ndeki televizyon kulesine çarpması olduğu söyleniyor. Ancak deneyimli pilotların kuleyi görememiş olmaları kafaları karıştırdı. Havacılık uzmanlarına göre, deneyimli pilotların hepsi o bölgedeki televizyon kulesinin varlığından haberdardır. Ayrıca uçuş haritalarında Beylikdüzü'ndeki kule 257 metre yüksekliği ile 'mania' yani engel olarak bildiriliyor. Uçuş haritalarında uyarı noktası olarak belirtilmesine karşın düşen uçağın pilotlarının neden bu bölgede uçuş yaptıkları bilinmiyor.

Eczacıbaşı helikopter kazası nedeni kuşku yaratan detay! - Sayfa 2

NEDEN BURADAN UÇTU? Uçuş haritalarında Beylikdüzü'ndeki kule 257 metre yüksekliği ile 'mania' olarak bildiriliyor. Bunun haritada yer almasına rağmen pilotların neden bu rotayı kullandığı ise bilinmiyor. Havacılık uzmanları, helikopter veya görerek uçuş yapan uçakların pilotlarının bölgeyi çok sık kullandığı, kulenin nerede olduğunu çok iyi bildiklerine dikkat çekiyor.

Eczacıbaşı helikopter kazası nedeni kuşku yaratan detay! - Sayfa 3

Çift motorlu, yüksek performanslı helikopterin teknik arıza yaşayıp yaşamadığı ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ekiplerinin yapacağı araştırma sonrasında ortaya çıkacak. Enkazda helikopterin kuyruğunun gövdeden ayrıldığı, muhtemel olarak çarpmanın ana rotor olarak adlandırılan gövde üzerindeki paller veya gövdenin çarpmış olabileceği düşünülüyor.

Eczacıbaşı helikopter kazası nedeni kuşku yaratan detay! - Sayfa 4

Saat 11.15'te havalanan ve 11.21’de düşen helikopterin çarptığı Beylikdüzü’ndeki televizyon kulesinin toplam yüksekliği 257 metre... Helikopterin düşüş nedeni belli oldu Eczacı Grubu’na ait olan ve işletmesi Kuğu Havacılık tarafından yapılan S-76 tipi helikopter 2008 modeldi. Toplam 8 koltuk kapasiteli helikopterin VIP amaçlı kullanılıyordu. Saatte 287 kilometre hıza çıkabilen TC-HEZ tescilli helikopterin menzili ise 535 kilometreydi.