Dünyada nadir görülüyor çift dille doğan bebek ailesine şoku yaşattı

Dünyada nadir görülüyor çift dille doğan bebek ailesine şoku yaşattı

Tıp dilinde aksesuar dil olarak bilinen çift dil hastalığı, Yalova'da yaşayan ve bebeklerinde görülen Erdoğan ailesini şaşkına çevirdi.

Dünyada nadir görülüyor çift dille doğan bebek ailesine şoku yaşattı - Sayfa 1

Dünyada eşine az rastlanır çift dilli bebek rahatsızlığı Yalova'da görüldü. Bebeklerinin ağzında bir morarma olduğunu fark eden Arzu ve Mehmet Erdoğan çifti, endişelenerek hastaneye gitmeye karar verir. Yapılan tetkikler sonucu, Zeynep ismi verilen bebeğin 'aksesuar dilli' olduğu anlaşılır.

Dünyada nadir görülüyor çift dille doğan bebek ailesine şoku yaşattı - Sayfa 2

Yalova'da özel bir hastaneye giden çift, bebeklerinin bu rahatsızlığı karşısında şok oldu. Yrd. Doç. Dr. Çocuk Cerrahı Ahmet Güngör, KBB Uzmanı Dr. Caner Torunlar ve Yoğun Bakım Sorumlusu Sinem Gündüz tarafından yapılan kontrollerin ardından Zeynep bebek, ameliyata alındı.

Dünyada nadir görülüyor çift dille doğan bebek ailesine şoku yaşattı - Sayfa 3

Ameliyatta, bebeğin ağzının arka kısmında boğaza kadar uzanan 5 santim uzunluğundaki ikinci dilin çocuğun nefes almasını engellediği görüldü. Uzman doktorlar, başarılı bir operasyonla ikinci dili alarak çocuğu sağlığına kavuşturdu.

Dünyada nadir görülüyor çift dille doğan bebek ailesine şoku yaşattı - Sayfa 4

Ameliyatın ardından Yard. Doç. Dr. Ahmet Güngör, “İkinci dil oldukça riskli bir yerdeydi. Biz bu dili kapalı ameliyat teknikleri kullanarak kansız bir şekilde aldık. Bebek son derece iyi” dedi.