HABER /  EKONOMİ

Dolar ne kadar ne olur 01.08.2016 darbe öncesine döndü!

Dolar ne kadar? Dolar ne olur? soruları 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana vatandaşın gündeminde. 1 Ağustos 2016 pazartesi canlı dolar kuru verilerine göre Dolar/TL kuru 2.98 lira seviyesine kadar düştü.

Dolar/TL ABD verilerinin desteğiyle psikolojik bir seviye olarak görülen 3 seviyesini aşağı kırdıktan sonra bu sabah itibarıyla 2.98 seviyelerinde seyrederek düşüşünü sürdürüyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışına gitmemesi ve ardından zayıf ABD büyüme verileriyle dolar küresel bazda değer kaybederken bu kayıp dolar/TL'ye de aşağı yönlü destek sağlıyor.

Dolar/TL ABD verilerinin desteğiyle psikolojik bir seviye olarak görülen 3 seviyesini aşağı kırdıktan sonra bu sabah itibarıyla düşüşünü sürdürüyor.

DOLAR 3,10'DAN DÖNDÜ

Dolar/TL'nin darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 3 civarında seyrediyor. Cuma günü haftayı 2.99 civarında tamamlayan dolar/TL, bu sabah itibarıyla 2.9857/2.9860 seviyesinde işlem görüyor.

PİYASALAR BUNLARA BAKACAK

Bankacılar bugün için küresel PMI verileri başta olmak üzere veri gündeminin izleneceğini söylediler. Darbe girişimin ardından Türkiye'nin kredi notunu indirim için gözden geçirmeye alan Moody's'in 5 Ağustos'taki kredi notu olası gözden geçirmesi ve ABD'de Cuma günü açıklanacak olan tarımdışı istihdam verileri haftanın iki yön belirleyici gelişmesi olacak.

Yorumlar 2 yorum