BIST 2.468
DOLAR 16,63
EURO 17,50
ALTIN 979,65
HABER /  EKONOMİ

Dolar ne kadar 10.11.2016 canlı dolar kuru alış satış

Dolar ne kadar sorusunun yanıtını 10 Kasım 2016 perşembe canlı dolar kuru verileriyle sizler için derledik. Dolar kuru alış satış fiyatı ve dolar yorumları internethaber.com'da.

Abone ol

ABD'de başkanlığa Trump'ın seçilmesiyle yarattığı volatilite'nin ardından güne sakin başlayan dolar/TL, ilerleyen saatlerde yeniden hareketlendi. Kur, saat 15.46 itibari ile bankalararası piyasada 3.2380 seviyesini gördü.

ABD başkanlık seçimlerini tahminlerin aksine sürpriz bir şekilde Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasıyla küresel piyasalara paralel TL'de dün görülen iki yönlü sert volatilitenin ardından dolar/TL, güne sakin başladı. Kur, öğeden sonra yeniden hareketlendi ve 3.23 seviyesinin üzerini gördü.

Trump'ın seçimleri kazanması ile birlikte dün illikit işlemlerde ilk tepki olarak yeni zirve olan 3.30'u test eden dolar/TL işlemlerin hacim kazanması sonrası günü 3.2050 civarında tamamladı.

GÜÇLENME DENEMELERİ KALICI OLMUYOR 

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay'ın dolar yorumunun detayları şöyle:

"Amerikan seçimleri sonrasında döviz piyasasında 'güçlü Amerika güçlü Dolar' fiyatlaması gelişen ülke para birimlerini baskılıyor. Morgan Stanley Gelişen Ülke Para Birimleri Endeksinde 15 Eylül düşük seviyesi 1527'ye kadar geri çekilme potansiyeli var iken Türk Lirasında güçlenme denemesi başarılı olamıyor. 8 Kasım'da piyasanın zaman harcadığı 3,23-3,25 bandının geçilmesi ile parite 3,27-3,30 bandını hedefliyor olacak. Aşağı yönlü hareketin kalıcı olması için ise aynı zamanda psikolojik 3,20 sınırı altında kapanış gözlüyoruz."

ARALIKTA FAİZ ARTIRIMI OLACAK MI?

Yatırımcılar ipuçlarını verdiği politikalar nedeniyle Trump'ın başkan olması halinde küresel ekonomi ve ticaretin yavaşlayacağından ve Fed'in uzun zamandır beklenen Aralık ayı faiz artırımından kaçınabileceğinden endişeleniyorlar. Ancak Fed'in olası bir faiz artışını ötelemesi ya da daha az artışa gitme ihtimali kurumsal yüksek döviz açık pozisyonu bulunan Türkiye gibi bazı gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir gelişme.

"TL ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ BASKI KALKACAK"

Nitekim Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, dün "Fed'in bu şartlar altında faiz artırabileceğini düşünmüyorum. Fed, Trump'ın yeni ekonomi yönetimini bekleyecektir... Çok geçmeden TL üzerindeki olumsuz baskının kalktığını göreceğiz" dedi.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.49 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.53 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvil bu sabah yüzde 10.58 seviyesinde. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.59 seviyesinden gerçekleşti.

SİYASİ GELİŞMELER KIRILGANLIĞI ARTIRIYOR

Genel seçimlerde 5 milyonun üzerinde oy alan HDP'nin aralarında eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 10 milletvekili tutuklanması kurda son günlerde görülen sert satış baskısının ana nedeni olmuştu.HDP tutuklamaların ardından TBMM çalışmalarını durdurduğunu açıklarken bankacılar siyasi gelişmelerin en önemli iç risk unsuru olarak görüyorlar.

HDP'nin TBMM çalışmalarını durdurması teknik olarak bir ara seçim ihtimalini de gündeme getirebilecek olması ise piyasalarda bir başka endişe kaynağı olarak dikkat çekiyor.Vekillerin bir ay içinde beş kez TBMM Genel Kurul çalışmalarına mazeretsiz katılmaması durumunda Genel Kurul'da ilgili kişi için vekilliğinin düşüp düşmemesi konusunda oylama yapılabiliyor. Ancak şimdiye kadar Cumhuriyet tarihinde bu yola hiç başvurulmadı. Parlamentoda 28 vekilin vekilliğin bu yolla düşmesi durumunda o seçim bölgesinde ara seçim yapılması gerekiyor.Öte yandan geçen hafta Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma ve HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların ardından AB ülkeleri başta olmak üzere kararlar bir çok ülkeden tepki çekti.Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulması, NATO üyeliğinin askıya alınmasına kadar uzanan tepkiler piyasadaki satış baskısının kuvvetlenmesinde etkili oldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü oyuncuyu gören tanıyamıyor!
Ünlü oyuncuyu gören tanıyamıyor!
Türkiye neye hazırlanıyor dikkat çeken iki gelişme
Türkiye neye hazırlanıyor dikkat çeken iki gelişme
NATO ile Gürcistan'dan ortak tatbikat
NATO ile Gürcistan'dan ortak tatbikat
Kanal D zirveyi zorlayan o dizinin fişini çekti!
Kanal D zirveyi zorlayan o dizinin fişini çekti!
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar Irak sınırına gitti
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar Irak sınırına gitti
Trump'tan güzel çark web sitesinden kaldırdı
Trump'tan güzel çark web sitesinden kaldırdı
Çankaya Köşkü'ndeki kritik zirve sona erdi!
Çankaya Köşkü'ndeki kritik zirve sona erdi!
Otobüs  şoförüne akbil dayağı İstanbul'da yaşandı!
Otobüs şoförüne akbil dayağı İstanbul'da yaşandı!
Fırat Kalkanı son durum Türk jetleri havalanamıyor
Fırat Kalkanı son durum Türk jetleri havalanamıyor
Dev marketler zincirinde skandal! Ekmeğin içinden fare başı çıktı
Dev marketler zincirinde skandal! Ekmeğin içinden fare başı çıktı