HABER /  EKONOMİ

Dolar ne kadar 1 Temmuz 2016 bayramdan önce son durum

1 Temmuz 2016 cuma günü en güncel dolar kuru verilerini sizler için derledik. Dolar/TL bugün 2.89 lira seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

Dolar ne kadar 1 Temmuz 2016 bayramdan önce son durum

Brexit dalgalanmasının durulması, Rusya ve İsrail ilişkilerinin düzeltilmesi dolar/TL üzerinde baskıyı artırıyor. Haftanın son işlem gününde 2,89 seviyesini aşan kur, 2,88'in üzerinde tutunmaya çalışıyor.

İstanbul Atatürk havalimanı saldırının güvenlik endişelerini yeniden artırmasına karşın, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının genişleme yanlısı açıklamalarıyla destek bulan gelişmekte olan piyasalara paralel dolar/TL'de düşüş yönlü seyir devam ediyor.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, geçen hafta referandumda AB'den ayrılma kararının çıkması üzerine yaz boyunca büyük ihtimalle ekonomiye daha fazla teşvik sağlaması gerekeceğini söyleyerek, yeni bir faiz indirimi sinyali verdi.

İngiliz sterlini Carney'in ekonomiye daha fazla parasal destek sağlanmasının gerekebileceği açıklamaları üzerine baskı altına girerken, euro da Avrupa'da daha fazla ekonomik teşvik önlemleri alınabileceği ihtimaliyle hafif kayıplar yaşadı.

Sterlin dolar karşısında iki sent gerileyerek 1.3200 seviyesine indi. Euro ise dolar karşısında bir haftanın zirvesi olan 1.1154 dolar seviyesinden 1.1023 dolar seviyesine kadar geriledi.

Brexit sonrası sert kayıpların ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışlarının önümüzdeki yıla öteleneceği beklentileri, Rusya ve İsrail ile ilişkilerin normalleşebilme adımları ise piyasalarda iyimserliği artıran diğer etkenler olarak ön plana çıkıyor.

DOLAR YORUMLARI

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Fed faiz artışı en erken Aralık ayı olarak öngörülürken İngiltere ve Avrupa'da ise yeni genişlemeci adımlara dair açıklamalar gelmeye başladı. Böyle bir ortam tüm risklere karşın gelişmekte olan para birimlerinin değer kazanacağı bir dönem anlamına geliyor" dedi ve ekledi: 

"Dolar/TL'den ziyade euro/TL ve sepet bazında bunu daha belirgin hissedeceğiz."

Geçen hafta 24 Mayıs'tan beri en yüksek seviye olan 3.0015'e kadar yükselen dolar/TL  dün günü 2.8850 civarında tamamlamıştı. Kur bu sabah ise güne saat 08:50'de 2.8801/2.8818 seviyesinde başladı. Kur ilerleyen dakikalarda ise 2,8920 seviyesini gördü.

Dün akşam 3.04 civarında işlem gören sepet bazında TL  bu sabah aynı saatte 3.0361/3.0384, euro/TL ise 3.1920/3.1951 seviyesinde işlem görüyor.

Öte yandan İngiltere AB'den çıkış kararı öncesi 4.25 civarında seyreden sterlin/TL  ise 3.83 civarında seyrediyor.

Yorumlar