BIST 1.145
DOLAR 7,71
EURO 9,05
ALTIN 468,16
HABER /  GÜNCEL

Dışişleri'nden AGİT'e sert tepki: Kabul edilemez!

AGİT’in 16 Nisan referandumuyla ilgili açıklamasına Dışişleri’nden cevap geldi.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada AGİT'in referandumla ilgili yayınladığı raporla ilgili "Siyasi içerikli ve itham edici ifadeler üzüntüyle karşılandı. Standartların gerisinde kalındığı yorumu kabul edilemez" denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:  "AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi'yle (ODIHR) ülkemizdeki seçim  gözlemcilik faaliyetlerine yönelik uzun yıllardır işbirliğimiz sürmektedir. Bu kapsamda Türkiye'de 16 Nisan günü gerçekleştirilen halkoylaması için de davette bulunulmuş olup, Gözlem Misyonu'nun faaliyetleri için makamlarımız ülke genelinde her türlü işbirliğini göstermiştir. Türkiye'deki Anayasa değişikliğine yönelik halkoylaması, AGİT içinde örnek gösterilecek düzeyde yüzde seksen beşin üzerinde bir demokratik katılımla gerçekleşmiştir. 

AGİT referandum sonuçları için ne dedi ki olay oldu!

''İTHAM EDİCİ İFADELER ÜZÜNTÜYLE KARŞILANMIŞTIR''

Gözlem Misyonu'na, raporlarında maddi hatalardan ve  yanlış yönlendirmeye yol açabilecek eksik bilgilere dayalı yorumlardan kaçınmaları yönünde daha önce de  telkin ve tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu bağlamda, 16 Nisan halkoylaması sonrası ODIHR Heyetinin AKPM Gözlem Heyetiyle birlikte yayımladığı  İlk Bulgu ve Sonuçlar Raporu'nda ve basın toplantısında dile getirilen siyasi içerikli ve itham edici ifadeler üzüntüyle karşılanmıştır. Heyetin, Yüksek Seçim Kurulu'nun halihazırda TBMM'deki tüm partilerin temsilcilerini de içerdiğini gözardı ettiği görülmektedir. 

''ULUSLARARASI STANDARTLARIN GERİSİNDE YORUMU KABUL EDİLEMEZ''

Halkoylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı gibi bir yorum kabul edilemez. Esasen halkoylamasının gerçekleştirilmesinden kısa süre önce AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü tarafından halkoylamasıyla ilgili siyasi içerikli beyanlarda bulunulması, bu heyetin Türkiye'ye önyargılarla geldiğini, nesnellik ve tarafsızlık ilkelerini dikkate almadığını göstermiştir. Sözkonusu ilk bulgular raporu da bu taraflı ve önyargılı yaklaşımın bir yansımasıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Belçika'dan Türkiye'ye idam tehdidi
Binali Yıldırım : "Bu eferandumun kaybedeni yoktur"
Elazığ'da FETÖ sanığına 7 yıl 6 ay hapis
Iğdır'da bir terörist yakalandı
Rusya'dan Türkiye için flaş vize kararı
Duygu Acarsoy evli mi Masterchef Duygu eleme potasının gediklisi
Yorumlar 15 yorum