HABER /  CHP

Disipline sevk edilen Fikri Sağlar'dan geri adım yok!

CHP'nin disipline sevk etme kararı aldığı Fikri Sağlar, hakkında başlatılan sürecin CHP Kongresi'nde aday olmasına engel olunması için yapıldığını söyledi.

Bir süredir ana muhalefet partisi içinde bir tartışma sürmekte. Bu tartışma özellikle referandum sonrasında, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın basına yansıyan açıklamalarıyla alevlendi. Fikri Sağlar, Akşam gazetesine konuştu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren ifadeler kullandı. Bu röportajın ardından Fikri Sağlar hakkında parti içinde disiplin süreci başlatıldı. Fikri Sağlar'la ilgili karar pazar günü yapılacak CHP Parti Meclisi toplantısında çıkacak.

Hakkında disiplin soruşturması açılması kararlaştırılan Sağlar ise geri adım atmadı. Sağlar, ''Ben uyarı görevimi yapıyorum. Biz seni atıyoruz dememeliler'' ifadesini kullandı.  NTV canlı yayınında konuşan Sağlar, ''CHP'de insanlar dedikodu yapmazlar, emekleriyle mücadele ederler'' diyerek de parti merkezine göndermede bulundu. 

Sağlar, hakkında başlatılan disiplin sürecinin amacının da kongrede aday olmaması olduğunu ima etti. 

Sağlar'ın açıklamalarının detayları şöyle:

CHP'DE NEDEN TARTIŞMA BAŞLADI?

Tartışma daha iyiye götürebilmek için ortak akılı harekete geçirmek.. Biz ifade ve düşünce özgürlüğünden yana olan bir siyasi partiyiz. Referandum 16 Nisan'da bana göre 'hayır'lar öndeydi ama YSK'nın oynamış olduğu yasalara aykırı oyunla 'evet' önde çıktı kılpayı olarak. Başkanlık seçimi Türkiye'nin artık son oyunudur. Artık seçimler yüzde 25'lerle 30'larla iktidar olup Türkiye'yi yönetmekle olmuyor. Siyaset biçimi değişti.

Yüzde 49 bir başarı ama bu başarı sivil halkın inisiyatifinin başarısı. Bunun içerisinde bütün siyasi partiler sivil toplum örgütleri gece gündüz çalıştılar. CHP yukarıdan talimat almaksızın il ilçe başkanı gece gündüz kendisini görevlendirerek çalışması. Çünkü rejim değişiyor. Parlamenter demokratik sistem bozulmasın diye kenetlendi çalıştı. Bu sonucu partinin tabanı getirdi.

BU TARTIŞMALAR YÜZDE 49'U ERİTEBİLİR Mİ?

Siz bir mücadeleden çıktını eksiklerinizi gördünüz bir sonraki maça hazırlanacaksınız. 2019 Türkiye'nin bittiği gün olacaktır. Eğer 2019'da iki seçim olursa daha önce olmazsa. 1 kişi yönetmeye başlayacak. Tarafsız olmak üzere yemin eden bir partinin üyesi. 21 Mayıs'ta da bir partinin genel başkanı olacak. Cumhurbaşkanı olarak alacağı kararlar parti başkanı mı Cumhurbaşkanı olarak mı aldığı karardır? Yoksa her ikisi mi?

YAPTIĞI AÇIKLAMALAR NEDEN TEPKİ ÇEKTİ?

Benim yaptığım açıklamalar tepki çekmedi açıklama yaptığım yer tepki çekti. Beni disiplin kuruluna sevk edecekleri gerekçe niye o basın organında bu beyanatı verdim. O verdiğim beyanatı Parti Meclisi'nde konuştum. Yazıyorum. Birgün gazetesinin köşe yazarıyım herkes biliyor benim yazılarımı. Ben ortalıklarda olan içi dışı bir olan bir insanım. Her tarafta ifade ettim. Ben uyarı görevimi yapıyorum. Biz seni atıyoruz dememeliler. CHP özgürlükten yana bir partidir düşünce ve ifade özgürlüğü birinci temel koşuludur. CHP'de insanlar dedikodu yapmazlar düşüncelerini ortaya koyarlar emekleriyle mücadele ederler. Bu mücadele bizi başarıya götürür. Aykırı sözler olabilir önemli olan bu farklı düşüncelere tahammül etmektir ve yeni düşünceler çıkarmaktır.

MYK KARARINI NASIL YORUMLUYORSUNUZ?

Parti içerisinde belli konular içerisinde düşüncelerini ortaya koyan kendini kanıtlayan bir insanım. Önümüzde çok önemli bir dönem var. Bu dönem içerisinde iddialarla bir kadro ile düşüncelerimizi partimizin düşüncelerinden vazgeçmeden yüzde 51'i kucaklayacak buna uygun kadrolarla iddialı enerji dolu insanlarla yola yürüyecek bir kadroyu oluşturma doğrultusunda arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma bazı insanları üzüyor bazı insanların da herhalde gelecekleriyle ilgili korku yaratıyor. Demeç verdiğiniz gazete havuz medyası lafı çok geçerli değil. Bizim iddiamız var bu partiyi daha iyi yere götürürüz iddiamız var. Daha iyi yere götürürüz iddiası birilerinin işine gelmeyebilir. Parti Meclisi benim ihraç edilmem için toplanıyor. Parti Meclisi'ndeki arkadaşlarım bir karar verecekler.

'ADAYLIĞIMIN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLATILDI' MI DEMEK İSTEDİ?

Doğru bir çıkarımdır. Doğru çıkarım derken zaten iddiası olan insanlar başarılı olurlar ama akıllarını her zaman zaaflarından ve duygularından öne koyanlardır. Bizim aklımız öndedir. Hiçbir zaman zaaflarımızı ve duygularımızı öne koymayız. O kadar rahatım ki ben birçok insanın geleceği benim mazim. Halk arasından çıkmayan birisiyim. Biz umut vereniz. Umut veren insanların ortaya koydukları düşünceler her zaman umut veremeyenleri korkuturlar. Sıkıntı bu.

ÖNCEKİ HABERLER
Ezgi Mola'yı hiç böyle görmediniz pozu olay oldu!
'Şu an gerçeği açıklıyorum' dedi neler söyledi neler
Nostaljik Tramvay kaldırıldı mı neden raylara beton döküldü?
Abdullah Gül sessizliğini bozuyor!
Vahşet evi için flaş karar 6 kişinin cesedi bulunmuştu
Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında flaş açıklamalar
Yorumlar 2 yorum