HABER /  EKONOMİ

Dev bankadan Bitcoin için şaşırtan uyarı

Son günlerin popüler sanal para birimi bitcoin'le ilgili bu kez olumsuz yönde bir uyarı geldi. Blockchain zincirine dahil olup yatırım yapılmasını öneren İsviçreli yatırım bankası UBS, bitcoin söz konusu olduğunda ise olumsuz konuştu.

Haftalık değerlendirme açıklamasında Bitcoin’e de değinen UBS yöneticileri, “ Bitcoin bir balonun tüm özelliklerini taşıyor.” dedi. Bankaya göre, sürekli yükselen ancak gerçek hayatta kullanımı bir hayli kısıtlı olan Bitcoin’i satın alanların çoğu, spekülatif kazanç sağlama peşinde.

21 MİLYONLA KISITLI: Banka, Bitcoin tedariğinin 21 milyonla kısıtlanmış olduğunu belirtiyor ve binlerce kripto paranın alternatif olarak ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

UBS’in varlık yönetimi bölümünün yatırım ofisi, ekim ayında tüm kripto para pazarını spekülatif bir balon olarak tanımlamıştı.

ÖNERMİYORUZ: Bu hafta yayınlanan değerlendirme notunda ise “Müşterilerimizin Bitcoin’e ya da diğer kripto paralara yatırım yapmalarını önermiyoruz.” denildi. 

UBS’in ilk uyarısını yaptığı ekim ayında kripto para pazarı 175 milyar dolar hacmindeydi. Aradan geçen birkaç ayda pazarın büyüklüğü 600 milyar doları aştı.

Banka Bitcoin ve kripto paralara karşı sert bir tutum gösterirken, bunların arkasındaki teknoloji olan blok zincirine yatırımı teşvik ediyor. UBS uzmanlarına göre, 2027 yılına gelindiğinde blok zinciri pazarı 400 milyar dolar hacme ulaşacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Eve aldığı sevgilisine uyuyan kocasını öldürttü! Sonrası dehşet...
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan BAE bakanına: Densiz!
Ankara hava durumu kötü kar yağışı için alarm
BM Kudüs oylaması karar ne? - Oylamayı canlı izleyin
ÖSYM ALES sonuçları 2017 ÖSYM sonuç öğrenme sayfası
Millet Kütüphanesi e devlet üyelik başvuru ekranı kayıt açtırma
Yorumlar