YAZARLAR

Darbeye karşı tek başına iktidarın kıymeti

Ülke olarak değil, millet olarak çok ama çok önemli olası bir depremi şükür ki atlattık.

Mustafa Sadık İNCEDEMİRsadiki@internethaber.com

Ülke olarak değil, millet olarak çok ama çok önemli olası birdepremi şükür ki atlattık. 15 Temmuz darbegirişimini atlattıktan sonra ortaya çıkan gerçekler; eminim ki buülkede yaşayan herkesi şaşırtacak kadar rezil boyuttaymış.

“Fetö” denilen karanlık örgütün bukadar derin, bu kadar yaygın olduğu en azından halk tarafından bukadar bilinmiyordu.

Evet, tahmin ediliyordu, yayılmış da deniliyordu ama boyutları,derinliğinin korutuculuğu bu derece bilinmiyordu.

Hatta bir süredir Sayın CumhurbaşkanıErdoğan’ın bu örgüte karşı başlattığı mücadelesonrası o yaygınlığın sinsi bir kayboluşa dönüştüğü dedüşünülüyordu.

Yani bir şekilde kaybolmaya başladığı sanılıyordu ama ne yazıkki sadece sinsice saklanırken alçakça planlar yapıyorlarmış.

Bu ülkenin ekmeğini yiyen, bu ülke uğruna savaştığını düşünerekgurur duyduğumuz bazı askerlerimizin; aslında asker kıyafetlerinikamuflaj amacı ile kullandığını öğrendik.

Asker dışındaki hainlerinde farklı görevlerde, sinsicekendilerini saklayıp hayaletleştiklerini öğrendik.

Öyle hainler ki kendi vatandaşlarının ölümünü izlemeyi hatta hiçdüşünmeden masum vatandaşları çoluk çocuk demeden alçakça öldürmeyibile göze alabiliyorlarmış.

O derece vatan haini olarak saklanmışlar.

İnanıyorum ki 15 Temmuz darbe girişimi konusunda yıllar boyuçokça kitaplar yazılacak. Çünkü yaşadıklarımız; bir anlamdakurtuluş mücadelesi idi.

Ve bu mücadelenin, bu darbe girişiminin başarısız olmasının ikiana nedeni varsa biri memleket sevdası olan askerlerimizin dikdurması, diğeri ise Sayın Cumhurbaşkanımızın dikdurmasıydı.

İnanıyorum ki ülkemiz koalisyon ile yönetilseydi; iletişiminzorluğu, birlikte hareket etmenin zaman alıcı başka nedenleretakılması nedeni gibi bir sürü sebepten dolayı biz bu darbegirişimini ya atlatamaz, ya da daha sıkıntılı bir süreçleatlatabilirdik.

Yara beremiz daha çok olurdu.

Tüm siyasi partilerimizin ve liderlerimizin darbe girişiminekarşı duruşları elbette dik bir şekildeydi ve memleket sevdalarınınet bir şekilde gösteriyordu ama yaşadığımız kalleşliğiatlatmamızda; tek başına iktidarın aslında bilinenin dışında çokdaha önemli ve çok daha kıymetli olduğunu da gördük.

Çünkü tek başına iktidar; sadece yönetim kademesinde değil, altyönetimlerde, hatta halk bazında birlikte hareket etmeyi dekolaylaştırdı ve memleket sevdalı, demokrasi sevdalıvatandaşlarımız meydanlara inmesini hızlandırdı.

Sonuç olarak hep birlikte demokrasimizi koruduk, koruyarak;dosta düşmana bu ülkenin öyle kolay yıkılamayacağını, birliğimizinzor zamanlarda nasıl ortaya çıktığını ve birliğimizi bozmakisteyenlere dersini nasıl vereceğini de net bir şekildegösterdik.

Ve tabii ki gerektiğinde bir daha göstereceğimizi…

Yorumlar6 yorum