D vitamini eksikliği nedir işte vitamin D'yi yükseltmek için tüketebileceğiniz besinler

Vitamin D’nin en önemli görevinin kandaki kalsiyum dengesini sağlamak olduğunu söyleyen Uzman Dr. Esra Tutal, D vitamini içeren besinleri açıkladı.

Vitamin D eksikliğinin sadece ülkemize özgü bir durum olmadığını vurgulayan Tutal, bu hastalığın tüm dünyada yaklaşık 1 milyar insanın etkilendiği bir hastalık olduğunu söyledi. Tutal, bu hastalığın risk grubunu ise "Gebe kadınlar, obez çocuklar ve yetişkinler, yaşlılar, güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan çocuk ve yetişkinler özellikle risk altındadır” diyerek açıkladı.

Öte yandan Vitamin D eksikliğinin, kanda D vitamininin 20ng/ml’nin altında olması durumu olduğunu belirten Tutal, 30ng/ml’nin altında olmasının ise ‘vitamin D yetersizliği’ olarak adlandırıldığını söyledi.

D vitamini eksikliğinin nedenleri
D vitamini eksikliğinin neden olduğuna değinen Tutal, “Vitamin D’nin önemli kısmı deride ultraviyole ışınlarının etkisi ile sentezlenir. Bunun için derinin güneşle doğrudan temas etmesi gerekir. Ayrıca güneş ışınlarının geldiği açı da önemlidir.

Kapalı mekanlar, güneş kremleri, kapalı giyim tarzı, hava kirliliği, güneş koruyucular ve güneşe camın arkasından maruz kalmak D vitamini eksiliğine yol açar. Bunların yanı sıra, koyu ten rengi, ince bağırsaklardan emilim bozuklukları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, obezite, bazı ilaçların kullanımı ve besinlerle yeterli d vitamini alınmaması da eksiklik gelişimine katkıda bulunur.