BIST 1.191
DOLAR 7,96
EURO 9,45
ALTIN 487,69

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni rezervi açıklamıştı! Fatih Sondaj Gemisi'nde özel anlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de Tuna-1 bölgesinde yeni keşfedilen doğalgaz rezervini açıklamıştı. Erdoğan'ın, rezerv çalışmalarına büyük katkı sağlayacak "KAŞİF"i incelemesinden özen anlar kayda geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündüz saatlerinde yaptı açıklamada "Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır." demişti. Erdoğan, Fatih Gemisi'nde yerli ve milli imkanlarla üretilen uzaktan kumandalı ileri teknoloji denizaltı robotu denizaltı robotu 'KAŞİF'in sağladığı avantajları anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni müjde hakkında "Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi." ifadesini kullanmıştı.

Sondaj faaliyetlerini yürüten ekip, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şükranlarını sunarken Fatih Sondaj Gemisi'ne helikopterle inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, incelemelerini böyle gerçekleştirdi.

Sismik araştırma gemilerinde modern teknoloji

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanuni sondaj gemimiz Karadeniz'deki sondaj faaliyeti için yola çıktı. Yıl sonuna kadar fiilen kuyu açmaya başlayacak. Hepsi de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na ait sondaj gemilerimiz, dünyadaki toplam derin deniz sondaj filosunun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor. Sismik araştırma gemilerimiz de kendi alanlarının en modern donanımlarına sahiptir."