BIST 1.329
DOLAR 8,19
EURO 9,86
ALTIN 472,32
GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Göbeklitepe'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insanlık tarihinin en eski eski yerleşim birimi olan Göbeklitepe'yi ziyaret edip çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Şanlıurfa AK Parti Mitingi'nde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından; şimdiye kadar keşfedilen insanlık tarihinin en eski eski yerleşim birimi olan Göbeklitepe'yi ziyaret edip çalışmalar hakkında bilgi aldı.

GÖBEKLİTEPE NEDİR?

Arkeologlar bu alanın avcı erkeklerin şölenler düzenlendiği sezonluk bir toplanma yeri olduğunu söylüyor. Avcıların neden bir araya geldiklerine dair fikirler ise çeşitli. Düşman kabilelerin barış yapmak için burada şölenler düzenlediklerini söyleyenler var. Bazıları dikilitaşların avcıların atalarını sembolize ettiğini düşünüyor. Kimileri de sembollerin takımyıldızlarıyla ilişkili olduğunu düşünüyor. Göbeklitepe’yi uzaylıların veya Atlantisvari çok gelişmiş bir medeniyetin yaptığını düşünenler hiç de az değil.

Dijital çağa gelebilmemiz için sanayi devriminden geçtik ancak ondan da önce geçtiğimiz ilk basamak kültürel devrimdi. Anadolu ise Taş Çağı’nda yaşanan gelişmeler ile bu kültürel devrimin kalbinde duruyor. Taş Çağı bize her ne kadar günümüzle ilgisi olmayan çok eski devirler gibi gelse de aslında bizi bugünkü toplumsal ve zihinsel yapıya taşıyan kavramların tohumları bu dönemde atıldı. Tarıma, üretime ve yerleşik hayata bu çağda geçtik ve ardından kentler, devletler, imparatorluklar ve karmaşık toplumsal kurumlar geldi. Anadolu bu noktada medeniyetin neredeyse kilit taşı rolünde. Bunu tescilleyen ise Göbeklitepe’nin bulunması oldu.

"2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan ediyoruz. Sadce Göbeklitepe yılı ilan ederken onunla kalmayacağız Gaziantep, Mardin, Adıyaman da bu işin içerisinde olacak. 5 ilimiz bu işinde içinde olacak şekilde bölgeyi ayağa kaldıracağız. Bu kadim yerleşim alanı tüm dünyanın dikkatini çekecek özelliktedir" diyerek geçtiğimiz günlerde 2019 yılının Göbeklitepe Yılı ilan edildiğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün ise, Göbeklitepe'nin resmi açılışını yapacak.

Göbeklitepe geçtiğimiz temmuz ayında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Burası “insanlık mirası” kavramının adeta ete kemiğe büründüğü yer çünkü insanlık kültür ateşini burada yaktı.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Ruhsar Pekcan'dan kadınlar için özel paket açıklaması
İşadamının oğlu pantolon çalarken yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbrahim Tatlıses ile vatandaşları selamladı
Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan hayatını kaybetti
Sertap Erener paylaştı köpeğin akıllısı böyle olur
Hulusi Akar'dan 'yeni askerlik sistemi' açıklaması!
Süleyman Soylu: Bundan sonra böyle olmayacak
Temel Karamollaoğlu: Seçilirsek ilk işimiz bize oy vermeyen kardeşlerimizle kucaklaşmak olacak
TOKİ 67 şehirde yapılacak 50 bin konut projesini tanıttı
Mevlüt Çavuşoğlu: PKK büyük şehirlere sızmaya çalışıyorlar
Yorumlar