HABER /  GÜNCEL

Çözüm süreci yol haritası Öcalan metni yazıyor

Hükümet ve HDP tarafından hafta sonu yapılan tarihi çözüm süreci açıklaması sonrası yeni yol haritası netleşti. Öcalan Nevruz metnini yazmaya başladı.

Cumartesi günü Dolmabahçe deklarasyonunun ardından çözüm sürecinin yol halitasını ve yürütülen hazırlıkların detayları basına sızdı.

Çözüm sürecinde yeni yol haritasına göre, İzleme Heyeti, Nevruz'dan, yani 21 Mart'tan önce İmralı'ya gidecek, Öcalan'ın deklarasyonla neyi kastettiğini öğrenip kamuoyuna açıklayacak. PKK kongresi ise Nisan'da gerçekleştirilecek. Örgütün yüzde 25'ini oluşturan Suriye kökenli PKK'lılar için de özel çalışma yürütülecek.

Habertürk'ün haberine göre, sürecin içinde olan kaynaklar yeni yol haritasına ilişkin şu bilgileri verdi:

İZLEME HEYETİ: İzleme Heyeti, Nevruz'dan önce İmralı'ya gidecek; Öcalan'ın Dolmabahçe'de açıklanan deklarasyonunun detaylarını konuşacak ve gerekçelerini kendisinden dinleyecek. Heyet, adadan döndükten sonra basın toplantısıyla, tüm Türkiye'ye Öcalan'ın, "silahlı mücadeleden siyasi mücadeleye geçildiği" sözleriyle neyi kastettiğini anlatacak. Heyetin Kandil'e gitmesi ise söz konusu değil. Detayları, Kandil'de kamuoyu ile birlikte basın toplantısından öğrenmiş olacak.

NEVRUZ MESAJI: Öcalan, 21 Mart'ta Nevruz'da okunacak kapsamlı çağrısı için hazırlık yapıyor; bir metin üzerinde çalışıyor. Metin, Diyarbakır'da okunacak. Dolmabahçe deklarasyonundan daha geniş olacak metinde Öcalan, yeni aşama detaylarını paylaşacak; Kürtlere sağduyu, sabır ve suhûlet çağrısı yapacak. Silahlara veda edildiği, siyasi mücadelenin başladığı, halkların kardeşliği gibi mesajlar olacak.

MEVZUAT İZİN VERİRSE: Öcalan'ın yazdığı ve Nevruz'da okunacak metnin 'yazılı mı, görüntülü mü' olacağı henüz netleşmedi. Ancak büyük ihtimalle yazılı metin, HDP'lilerce okunacak.

KONGRE: PKK kongresinin ise Nisan'da yapılması planlanıyor. Kongrenin Nisan'da toplanmasıyla "siyasi mücadele sürecinin başladığı" tescillenmiş olacak.

SİLAHLARIN BIRAKILMASI: Silah bırakma konusunda da altyapı çalışmaları sürüyor. Silahların nasıl bırakılacağı, nereye, kime teslim edileceği gibi detaylar hazır. Bu konuda da gerçekçilik vurgusu yapılıyor. Deklarasyonla Türkiye sınırları içinde silahlı mücadele bitti. Ancak örgütün Suriye ve Irak'ta silah bırakması şimdilik söz konusu değil.

GERİ DÖNÜŞLER Dağdakilerin eve dönüşleri için de hazırlıklar yapıldı, ancak bu orta vadeli planlar arasında yer alıyor. En zorlu konulardan biri de PKK'nın yüzde 25'ini oluşturan Suriyeliler. Esad rejimi ve Suriye'deki iç savaş nedeniyle bunların nereye gönderileceği sıkıntılı konulardan biri. Örgütün Avrupa kanadı, lider kadrosu ve mali kaynaklarıyla ilgili de çalışmalar var.

Yorumlar 11 yorum