BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55

Çin'in koronavirüs aşısı fena patladı! Aşı olan kadın Covit-19 yakalandı

Koronavirüs salgını hızını artırırken, aşı çalışmaları ve piyasaya aşıyı en önce sürme yarışı da sürüyor. Çin'in piyasaya sürmeye hazırlandığı aşı ile denemeler faciayla sonuçlandı. Çin'in Covid-19 aşısını olan bir kadın kısa süre sonra virüse yakalandı.

ENDONEZYA’da, Çinli şirkete ait potansiyel yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olan bir gönüllü deneğin testinin pozitif çıktığı bildirildi. Bu da Çin aşısına dünyadaki güvensizliğe tavan yaptıracağı ve yarışta Çin'i çok gerilere iteceği şeklinde yorumlandı. 

Covid-19 Aşısı 3. Aşama Klinik Deneme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kusnandi Rusmil, Bandung kentindeki gönüllü insan denemeleri çalışmasında Kovid-19 aşısı olan bir kişinin PCR testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Rusmil, gönüllü kişinin, aşı sonrası vücudun bağışıklık kazanması için belirli süre evde kalınması protokollerine uymayarak şehirlerarası yaptığı seyahat nedeniyle Covid-19’a yakalandığını ifade etti.

Söz konusu kişinin aşı testinden virüsü kapmadığını vurgulayan Rusmil, ikinci aşı testi sonrası bağışıklık için 2 hafta bekleme süreleri olduğunu, gönüllülerin sağlık durumuna ilişkin de 6 ay gözleme ihtiyaç duyduklarını kaydetti.