BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
GÜNCEL

'Çingene Kızı' Gaziantep'e ulaştı! Tarihi anlar...

ABD'den dün Türkiye'ye getirilen 'Çingene Kızı' mozaiğinin kayıp parçaları Gaziantep'e getirildi. 1960'lı yıllardan bu yana ABD’de bulunan mozaiğin kayıp parçaları 58 yıl sonra yuvasına döndü.

ABD'den Türkiye'ye getirilen 'Çingene Kızı' mozaiğinin 1960'lı yıllarda yurt dışına kaçırılan parçaları, THY'ye ait tarifeli uçakla Gaziantep'te ulaştı.

Zeugma Antik Kenti'nden yasa dışı yollarla ABD'ye kaçırılan 'Çingene Kızı' mozaiğinin kayıp parçaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın büyük çabalarıyla yıllar sonra Türkiye'ye getirilmişti.

ABD'nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi'nde sergilenen 'Çingene Kızı' mozaiğinin 12 adet parçası THY'nin Şikago-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağıyla İstanbul'a geldi.

Özel kargo paletlerine hassas bir şekilde uçağın kargo bölümüne yüklenen kayıp parçalar, Atatürk Havalimanı'nda THY personeli tarafından da büyük bir titizlik içinde indirildi.

'Çingene Kızı'nın parçaları daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi'ne gönderilmek üzere THY'nin İstanbul-Gaziantep seferini yapacak uçağına taşındı.

YILLAR SONRA AİT OLDUĞU YERDE SERGİLENECEK

'Çingene Kızı' mozağinin parçaları, son yolculuğunu ise THY'nin İstanbul-Gaziantep uçağıyla, yıllar sonra ait olduğu Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenmek üzere Nizip'e gönderildi.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Taksici olayları devam ediyor: Bıçakla üzerine yürüdü!
Avlu 22. bölüm 2. fragmanı
Çarpışma 2. bölüm 2. fragmanı
Bir Zamanlar Çukurova 12. bölüm 2. fragmanı
Karamollaoğlu 'bunun bilinmesini istiyorum' dedi kesin kararı açıkladı
Edirne'de selde kaybolan Veysel Evren'den kötü haber geldi!
Jet sosyeti'nin yıldızından Yasak Elma'nın Senaristlerine zehir zemberek sözler
Kadirov, Diriliş Ertuğrul setinde: Oyuncuları Çeçenistan'a davet etti
Öğrencilerin Suriyeli mülteci çocuğa yaptığı zorbalık
Böyle öküz görülmedi Kesilecek mezbaha bulunamadı kesilmekten kurtuldu
Yorumlar