BIST 11.093
DOLAR 32,95
EURO 35,82
ALTIN 2.550,58
HABER /  GÜNCEL

CHP'li vekilden Melih Gökçek hakkında olay iddia!

Günlerdir istifa edeceği konuşulan Melih Gökçek'i üzecek bir gelişme daha yaşandı. CHP Milletvekili Murat Emir, 6 ay arayla ASKİ’den ihale alan ORC şirketi için Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Abone ol

İstifa edip etmeyeceği tartışmaları devam eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, CHP Milletvekili Murat Emir suç duyurusunda bulundu.

CHP’li Emir, dün TBMM’de konuyla ilgili açıklama yaptı.Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASKİ), Ankara’nın içme suyundan vatandaşların memnuniyetini ölçme amacıyla ORC firmasına yaptırdığı anketleri ve bu anketlerin ihalelerinde usulsüzlük yaşandığını ifade eden CHP’li Emir, konuyu savcılığa taşıdı.

Ayrıca CHP’li Emir, Gökçek’e yakın Söğüt İnşaat’ın yaptırdığı Metromall AVM için otobüs güzergâhını değiştirilmesini Meclis’e taşıdı. Emir soru önergesi verdi.

ARAŞTIRMA ŞİRKETİNE KIYAK MI?

Melih Gökçek’in yaptığı ankette kendisini “En Başarılı Belediye Başkanı” olarak duyuran Objective Research Center (ORC) araştırma şirketinin, 2015 yılında 630 bin, 2017 yılında da biri 188 bin 500, diğeri 170 bin olmak üzere toplam 988 bin 500 liralık belediyenin Ankara suyuyla ilgili memnuniyet anketi ihalelerini yargıya taşıdı. CHP’li Emir suç duyurusu dilekçesinde, ORC firmasının son iki yılda ASKİ’nin üç ihalesini kazandığını belirterek, şöyle dedi:

ANKARA'NIN 25 İLÇESİNİ KAPSAYAN ANKET

“ASKİ’nin 2015 yılının Kasım ayında, Ankara’nın 25 ilçesinde 50 bin kişiyi kapsayan “Ankara Şebeke Suyu Kalitesi ve Vatandaşların ASKİ Faaliyetlerinden Memnuniyetlerinin Araştırması” ihalesini 630.000,00 lira bedelle alan ORC araştırma şirketi, bu yılda 6 ay arayla ASKİ’den aynı içerikli iki ihale aldı. Bu ihalelerden ilki, ‘Ankara Genelindeki Tüm Mahallerin İçme Suyu, Atık Su, Yağmur Suyu Alt Yapı ve Üst Yapı İhtiyaçlarının Tespit Edilmesi ve ASKİ Faaliyetlerinin Anket Eşliğinde Değerlendirilmesi İşi’ adıyla 13 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirildi ve Hayrettin Çakır’ın sahibi olduğu ORC, 188.500,00 lira bedelle kazandı. ORC şirketi, aradan 6 ay geçtikten sonra ASKİ’nin 3 Ağustos 2017 tarihli ‘sudan memnun musunuz’ araştırması ihalesinde de karşımıza çıkıyor.

ORC DIŞINDA İKİ ŞİRKET DAHA DAVET EDİLİYOR

3 Ağustos 2017 tarihinde, pazarlık usulü gerçekleştirilen ihaleye ORC dışında, iki şirket daha davet ediliyor. Davet edilen şirketlerden VONA Özel Eğitim Kurumları ‘teşekkür mektubu’ verilerek ihaleden çekiliyor, ZEMRU Park Çevre Tasarım İnş. Eğit. Rekl. Oto. Tem. Gıda Tic. Ltd. Şti. de ihalelerin olmazsa olmaz belgelerinden ‘geçici teminat’ belgesini dosyasına koymadığı için eleniyor ve ORC şirketi, ihalede tek başına kalıyor.

20 BİN HANEDE, HANEYİ TEMSİLEN EN AZ BİR KİŞİYLE NASIL GÖRÜŞÜLMÜŞ SORUŞTURULSUN

Bu yılın Ağustos ayında yapılan ihalenin 20 bin hanede, haneyi temsilen en az bir kişiyle yapılmasının öngörüldüğüne dikkat çeken Emir, işin 4 gün gibi kısa bir sürede yapılması ve ORC firmasına iş tesliminin ertesi günü 170 bin lira ödenmesini normal işleyiş olmadığını kaydetti.CHP’li Emir, bu yıl aynı içerikte yapılan iki ihalenin parasal üst limitinin Kamu İhale Kanunu’nun belirlediği 195.205,00 lira olan sınırın altında tutulmasında özel bir amaç olduğunu söyledi.