BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,26
ALTIN 507,02
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP'li Tüzün: Kurultay için yeterli imzayı topladık

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultay için gerekli olan yeter sayıda imzaların toplandığını bildirdi. Tüzün ayrıca imzaları görmek isteyen MYK üyelerinin istedikleri an bunu yapabileceklerini ifade etti. Genel merkez iddiaya anında yanıt verdi.

Abone ol

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, geçen hafta pazartesi günü başlattıkları imza verme süreciyle ilgili açıklama yaptı. Tüzün kurultaya ilişkin açıklamasında, "Kurultay için yeterli sayıda imza toplandı, MYK üyeleri görebilir." ifadesini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise Tüzün'e yanıt vererek, ''Algı yaratarak CHP'de süreçler yürütülmez" dedi.

CHP'de 24 Haziran seçimlerinin ardından İnce'ye yakın parti içi muhalefet genel başkan seçimli olağanüstü kurultay için delegelerden imza toplamaya başlamıştı.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Olağanüstü Kurultay için gerekli olan yeter sayıda imza an itibariyle toplanmıştır. İmza toplama süresinin bitimi olan Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar imza almaya devam edeceğiz. Görmek İsteyen MYK üyemiz "yarın saat 11.00'e kadar" değil istediği saatte imzaları görebilir."

CHP Tüzüğü'ne göre imza verme süreci başladıktan sonra 15 gün içerisinde kurultay delege tam sayısının salt çoğunluğu olan 625 imzanın genel merkeze ulaştırılması gerekiyor.

GENEL MERKEZDEN YANIT

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sosyal medya üzerinden olağanüstü kurultay süreci ve imza tartışmalarının yürütülmesinin son derece yanlış olduğunu belirterek, "Partimiz ciddi zarar görüyor. Algı yaratarak CHP'de süreçler yürütülmez." dedi.

Erkek, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün'ün olağanüstü kurultay için gerekli imzanın toplandığına ilişkin açıklamasını, AA muhabirine değerlendirdi. CHP kurultay delegelerinin, "Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza sürecinin, sosyal medya üzerinden yürütülmesini eleştiren Erkek, bunun partiye zarar verdiğini söyledi.

"SUNARLAR VE İNCELERİZ"

"Eğer gerçekten yeterli imza bulunmuşsa, Genel Merkeze sunarlar ve inceleriz." diyen Erkek, imzaların inceleneceği ve sunulacağı yerin CHP Genel Merkezi olduğunu belirtti. Erkek, imzaların son gün de gelse inceleneceğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, şunları kaydetti:

"Sosyal medya üzerinden olağanüstü kurultay süreci ve imza tartışmalarının yürütülmesi son derece yanlış, partimiz ciddi zarar görüyor. İmzalar toplanmışsa gereği yapılır. Algı yaratarak CHP'de süreçler yürütülmez. Sosyal medya üzerinden imzaların yarıştırılması yanlış. Bu konular sosyal medya üzerinden tartışılmaz. İmzalar parti dışında bir yerde incelenmez. Samimilerse getirip incelenir, gereği yapılır." 

CHP tüzüğüne göre seçimli olağanüstü kurultay için toplam delegelerin yarısının noterli imzası gerekiyor. Muhalifler bu sayının yaklaşık 625 olduğunu belirtiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Fransız başkan talimatı verdi: Çok ilginç yasak!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Türkiye Kanada'yı uyardı! 'Bu silahlar burada ne arıyor?'
Rusya'dan ABD'ye rest: Tek bir yol var
Yunanistan'dan Türkiye'nin yardım teklifine şok cevap
TSK, MİT ve ÖSO'dan ortak operasyon
Terörle mücadelede yeni düzenleme Meclis'ten geçti!
Anne ve çocuklarından kahreden haber
Rusya petrol üretiminde Suudi Arabistan'ı geçti
Dünyayı sarsan sürpriz çıkış! 'Menzilimizdesiniz'
Yorumlar 16 yorum