BIST 1.910
DOLAR 13,69
EURO 15,48
ALTIN 785,46
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP'de hangi isimler istifa edecek? İşte yanıtı

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın partide yeni istifaların olması bekleriyor. Peki, hangi vekiller istifanın eşiğinde, işte yanıtı!

Abone ol

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifası sonrası gözler parti içindeki ‘ulusalcı’ olarak anılan ve parti yönetimine bayrak açan milletvekillerine çevrildi.

O vekillerden ikisinin daha istifa edeceği parti kulislerinde konuşuluyor. Üç vekilin birlikte ya yeni bir parti kuracağı ya da İşçi Parti’sine geçeceği ve siyaseti orada sürdürecekleri dillendiriliyor. İstifa edeceği öne sürülen vekiller konusunda ise herkes farklı isimler öne sürüyor.

CHP'den hangi milletvekilleri istifa edecek? CHP'den istifa edecek milletvekilleri arasında kemler var? İşte yanıtı...

Radikal gazetesinde yer alan haber şöyle...

KILIÇDAROĞLU YENİ İSTİFALAR BEKLİYOR

Radikal gazetesinden Ercan Sarıkaya'nın haberine göre, Antalya’ya giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu havalimanında gazetecilerin Tarhan'ın istifasına ilişkin sorularına, "Sağlık olsun arkadaşlar. Normal, beklediğimiz bir şeydi" diye karşılık verdi. İstifaların devam edip etmeyeceğine yönelik sorulara, "Hadi bakalım" diye karşılık vermesi ise yeni istifaları beklediği yönünde yorumlandı.

YILMAZ: İSTİFA ETMEYECEĞİM

Parti içindeki muhalif kanadın temsilcilerinden CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Tarhan’ın istifasının kendisi için de sürpriz olduğunu belirterek, “Parti içindeki yanlışları söylüyorum. Düzeltilmesi için çaba harcıyorum. Ayrıca Uşak örgütümüzle birlikte emek harcayarak bir şeyler yaptık. Partimden şu an itibariyle istifa etmek gibi bir düşüncem yok” dedi.

BATUM VE GÜLER DE Mİ İSTİFA EDECEK?

CHP kulislerinde istifa edecek iki ismin ise İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum olduğu belirtiliyor. Her iki isim de hem cumhurbaşkanı adayı belirleme süreci hem de kurultay sürecinde parti yönetimine karşı sert eleştirilerde bulunmuş, hatta Batum, açıklama yaparak, “Emine Ülker Tarhan benim cumhurbaşkanı adayımdır” demişti. Şimdi gözler bu iki isme çevrildi.

SİZE İYİ AKŞAMLAR DİLİYORUM ERCAN BEY…

Bu isimlerden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’e telefonla ulaştık. Ve şu kısa konuşmayı gerçekleştirdik:

- Birgül hanım iyi akşamlar ben Radikal’den Ercan Sarıkaya…
- İyi akşamlar Ercan Bey çok trafikteyim…
- Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan partiden istifa etti, sizin de istifa edeceğiniz konuşuluyor...
- Size iyi akşamlar diliyorum Ercan Bey.

Güler daha sonra telefonu kapattı. İstifa olayını ne doğruladı ne de reddetti. Batum’a da telefonla ulaşmaya çalıştık ancak yanıt alamadık.

ZATEN VEKİL OLAMAYACAKLARDI

CHP kulislerinde istifaların arkasında kurultay sonrası parti içinde ümidini yitiren ‘ulusalcı’ kanadın zaten 2015 yılında tekrar milletvekili olamayacak isimlerinin istifa yolunu seçeceği, parti tabanına güvenen ve yapılacak ön seçimden çıkacağını düşünenlerin ise parti içinde kalıp mücadeleyi sürdürecekleri konuşuluyor. Parti içinde büyük bir vekil kopmasının yaşanması ise beklenmiyor.


EMİNE ÜLKER TARHAN BÖYLE İSTİFA ETTİ

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan istifa açıklamasında "Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına 'ak' denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen CHP’den istifa ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tarhan açıklamasında şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANLIĞINI İLK TURDA TESLİM ETTİLER

"Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren;

CUMHURİYET'İN KÖŞKÜ HANEDAN SARAYINA DÖNDÜ

Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına “ak” denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen;

CHP'NİN TERCİHLERİ DEĞİŞMEYECEK...

Türkiye’nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP’denistifa ediyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Altaylı'dan Erdoğan'a ilginç soru!
Fatih Altaylı'dan Erdoğan'a ilginç soru!
Bu Tarz Benim kim elendi? Bir ilk oldu!
Bu Tarz Benim kim elendi? Bir ilk oldu!
Kapatılması istenen küçük madenler
Kapatılması istenen küçük madenler
Peşmerge Kobani'de sağ gösterip sol vurdu!
Peşmerge Kobani'de sağ gösterip sol vurdu!
Muhabir Erdoğan'a sarayı sordu fırçayı yedi!
Muhabir Erdoğan'a sarayı sordu fırçayı yedi!
Baş danışman Mahçupyan: Kamu düzeni PKK'nın elinde
Baş danışman Mahçupyan: Kamu düzeni PKK'nın elinde
Seküler güçler Kürtlere ne yaptı?
Seküler güçler Kürtlere ne yaptı?
Beyoğlu'nda 5 araba kundaklandı
Beyoğlu'nda 5 araba kundaklandı
Bu hastalık en çok Türkiye'de
Bu hastalık en çok Türkiye'de
Melih Gökçek'ten 1 Kasım için Twitter uyarısı!
Melih Gökçek'ten 1 Kasım için Twitter uyarısı!