BIST 10.992
DOLAR 32,85
EURO 35,70
ALTIN 2.530,90
HABER /  GÜNCEL

CHP Heyeti, Gülen'in iade belgelerini inceledi...

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce "ABD'liler beni aradı FETÖ elebaşısı usülüne uygun istenmemiş" iddiasında bulundu. Adalet bakanlığı iade belgelerini açtı... CHP'li 4 kişilik heyet belgeleri inceledi...

Abone ol

ADALET Bakanlığı'ndan, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in iadesinde usül eksikliği olduğu iddiaları ile ilgili açıklama yapıldı. Bakanlık, "CHP heyetine bugün bilgilendirmede bulunuldu. Heyetin istediği evrakın incelenmesi sağlandı" denildi. Fetullah Gülen'in iadesine ilişin belgeleri incelemek için Adalet Bakanlığına gelen CHP'li milletvekili Murat Emir, 5 saatlik görüşmenin sonunda, "Çalışmamızın ayrıntısıyla ilgili bir bilgi vermeyeceğiz, oradaki dosyaların usulüne dönük olarak bazı incelemelerde bulunduk dolayısıyla yeterli bir çalışma yaptık" dedi.

CHP HEYETİNDE KİMLER VARDI?.. CHP'den 4 kişilik bir heyet, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin dosyayı incelemek üzere Adalet Bakanlığına gitti. Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gelen heyette Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Avukat Erol Aras ve Avukat Efe Dikbıyık yer aldı.

2 İSMİN CHP İLE İLGİLERİ YOK... Heyet adına girişte açıklama yapan CHP Milletvekili Murat Emir, objektif, dikkatli ve ayrıntılı bir inceleme yapacaklarını belirterek, "Bu iki hukukçu arkadaşımın CHP ile herhangi bir bağı yoktur. Bizim buradaki asıl hedefimiz dosyadaki maddi gerçekliği açık bir şekilde incelemek ve ortaya koymaktır. Umuyorum ki Adalet Bakanlığı bürokraside gerekli yardımı yapacak ve olumlu uyumlu güzel bir çalışma yapacağız" dedi.

ÇALIŞMANIN AYRINTILARIYLA İLGİLİ BİLGİ VERMEYECEĞİZ... Heyet 5 saatlik görüşmenin ardından çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulundu. Talepnameleri ve dosyaları incelediklerini belirten Murat Emir, "Bir rapor hazırlayacağız ve bu raporu cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce ve Genel Başkanımıza ileteceğiz. Şuan için çalışmamızın ayrıntısıyla ilgili paylaşabileceğimiz bilgi bu kadar. Çalışmamızın ayrıntısıyla ilgili bir bilgi vermeyeceğiz, çünkü biz bu çalışmayı Muharrem İnce ve Genel Başkanımız adına yaptık, dolayısıyla raporu onlara vereceğiz" diye konuştu.

YAKLAŞIK 85 KLASÖR VAR... Yaklaşık 85 klasör olduğu ve buna yönelik nasıl bir bakış açısıyla çalışma gerçekleştirdikleri sorulan Emir, "Biz çok yönlü bir çalışma yaptık. Oradaki dosyaların usulüne dönük olarak bazı incelemelerde bulunduk dolayısıyla yeterli bir çalışma yaptık" karşılığını verdi. Avukat Erol Aras ise, müsteşar dahil olmak Adalet Bakanlığının bütün üst düzey bürokrasisinin görüşmede olduğunu belirtti. Aras, "Biz tarafsız hukukçular olarak elimizden geldiği kadarını inceledik. Notlarımızı toparladık, raporumuzu hazırlayacağız" diye konuştu.