HABER / EKONOMİ

Çeyrek altın fiyatı bugün kaç TL gram altına hücum var!

Çeyrek altın fiyatı bugün 210 TL. 8 Aralık 2016 canlı altın fiyatlarına göre Kapalıçarşı'da altın fiyatları son bir ayın en düşük seviyesinde. Altın yorumları ve altın fiyatlarıyla ilgili gelişmeler haberimizde.

Altın fiyatlarında bugün düşüş görülüyor. Altının gram fiyatı, 128 liranın altına gerileyerek 14 Kasım'dan beri en düşük düzeye indi. Çeyrek altın 210 liradan satılıyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın altın alın çağrısı işe yaradı. Uzmanlara göre gram altına hücum var!

Dün güne 129,49 liradan başlayan altının gram fiyatı, dolar/TL'deki düşüşle 128 liranın altına geriledi ve günü 127,85 liradan tamamladı.

Bugün dolar/TL'nin 3,37'nin altına inmesiyle 127,38 liraya kadar gerileyen ve 14 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesini gören altının gram fiyatı 127,55 liradan işlem görüyor.

Kapalıçarşı'da çeyrek altın 210 liradan, Cumhuriyet altını 854 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise dün 1.165 dolar seviyelerine kadar indikten sonra bugün gelen tepki alımlarıyla toparlandı ve 1.175 dolar seviyelerinde dengelendi.

Uzmanlar, altının gram fiyatındaki düşüşün dolardan kaynaklandığını belirtiyor.

ALTIN SATIŞLARI 3'E KATLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dövizi olanlardan parasını bozdurup altın ya da TL'ye çevirme çağrısı, ardından da Merkez Bankası'nın tasarruf oranlarını artırmak için fiziksel altın alımına başlama kararı kuyum sektörünü harekete geçirdi.

Sabah'ın haberine göre, dövizini bozduran vatandaş altınına hücum etti. Perakende altın satışları bir haftada üçe katladı. Merkez Bankası'nın (MB) kararıyla da yastık altındaki 55 ton altının ekonomiye kazandırılması bekleniyor.

çeyrek altın kaç tl 8 aralık 2016

GRAM ALTINA HÜCUM

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı, "Altın fiyatlarının yükselmesi ve pompalanan tedirginlik nedeniyle insanlar yatırım yapmaktan çekiniyordu. 2015'te yaklaşık 200 ton altın satılmıştı. Bu yılın ilk 11 ayında geçen yıla oranla yüzde 30'luk bir gerileme vardı. Bu çağrıyla birlikte önümüzdeki 3-4 ayda farkın kapanacağını düşünüyoruz" dedi.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Tiryaki de çağrıyla birlikte kuyum perakendesinde ciddi bir hareketlilik yaşandığını belirterek, satışların bir haftada üçe katladığını söyledi. Tiryaki,

"İstanbul'da haftalık ortalama 2.5 ton altın satılırken çağrı sonrası bu oran 7 tona kadar çıktı" diye konuştu.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler ise Kapalıçarşı'da ciddi bir hareketlilik yaşandığını belirterek, "Gram altına yoğun bir talep var. Piyasada gram altın bulmak zorlaştı" dedi.

200 MİLYAR TL YASTIK ALTINDA

İstanbul Altın Rafinerisi Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, Merkez Bankası'nın kararıyla birlikte 4 yılda toplanan yastık altı 55 ton altının bir yılda ekonomiye kazandırılabileceğini söyledi. 55 ton altının 200 milyar dolarlık bir büyüklüğü olduğunu aktaran Halaç, "Bunun kayıt altına alınmasıyla, yurtdışındaki gelişme ve döviz kuru dalgalanmalarına karşı ülke ekonomisinin kırılganlığı azalır" dedi. Halaç, halka yeterli bilgilendirme yapılmadığı için altınların atıl vaziyette beklediğine dikkat çekti.

Yorumlar2 yorum