BIST 5.140
DOLAR 18,80
EURO 20,50
ALTIN 1.163,00
HABER /  GÜNCEL

Cemaatin dokunulmaz polisi Ramazan Akyürek gözaltında!

Emniyet İstihbarat eski Şube Başkanı Ramazan Akyürek Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alındı.

Abone ol

Emniyet İstihbarat eski Şube Başkanı Ramazan Akyürek Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alındı.

TCK'NIN 83'ÜNCÜ MADDESİ GEREĞİ GÖZALTI TALİMATI VERİLDİ

Soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü, Ramazan Akyürek hakkında TCK 83.maddesi gereği gözaltı talimatı verdi.  Akyürek, Dink cinayeti işlendiği sırada Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunuyordu.

Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu gerekçesiyle, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturma için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin verdiği takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Haziran'da kaldırılmıştı.
 Heyet, gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilmesine hükmetmişti.

Soruşturma dosyası, tek soruşturma dosyası olarak birleştirilmişti. Yusuf Doğan'ın Yargıtay'da görevlendirilmesiyle dosya, aynı bürodaki görevli savcılardan Gökalp Kökçü'ye devredilmişti.

3 POLİS MEMURU TUTUKLANMIŞTI

Bu soruşturma kapsamında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, emniyetteki paralel yapı soruşturmasında tutuklu bulunan eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın "şüpheli", cinayet davasının sanığı Ogün Samast'ın ise "tanık" sıfatıyla ifadelerine başvurmuştu.

Soruşturma kapsamında polis memurları Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ile Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir tutuklanmıştı.

AKYÜREK: BEN EMNİYET MÜDÜRÜ OLSAYDIM MUTLAKA...

Ramazan Akyürek geçen Ekim ayında şüpheli olarak verdiği ifadesinde, 'Ben İstanbul Emniyet Müdürü olsaydım mutlaka tedbir alırdım' diyerek Dink'in İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından korunması gerektiğini vurgulamıştı.

hrant-dink-cinayeti.jpg 

AKYÜREK İSTANBUL'A GETİRİLECEK

Soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü, Ramazan Akyürek hakkında TCK 83.maddesi gereği gözaltı talimatı verdi. Gözaltına alınan Akyürek, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Akyürek'in İstanbul'a getirileceği kaydedildi.

AKYÜREK'İN GÖZALTINA ALINMASINI SAĞLAYAN TCK 83.MADDE NEDİR ?

MADDE 83. - (1) Kişinin yükümlü olduğu belli bir icrai davranışı gerçekleştirmemesi dolayısıyla meydana gelen ölüm neticesinden sorumlu tutulabilmesi için, bu neticenin oluşumuna sebebiyet veren yükümlülük ihmalinin icrai davranışa eşdeğer olması gerekir.

(2) İhmali ve icrai davranışın eşdeğer kabul edilebilmesi için, kişinin;
a) Belli bir icrai davranışta bulunmak hususunda kanunî düzenlemelerden veya sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülüğünün bulunması,
b) Önceden gerçekleştirdiği davranışın başkalarının hayatı ile ilgili olarak tehlikeli bir durum oluşturması gerekir.

(3) Belli bir yükümlülüğün ihmali ile ölüme neden olan kişi hakkında, temel ceza olarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar, müebbet hapis cezası yerine onbeş yıldan yirmi yıla kadar, diğer hâllerde ise on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunabileceği gibi, cezada indirim de yapılmayabilir.

ramazan-akyurek-gozaltinda.jpg 
Türkiye Ramazan Akyürek ismini Hrant Dink cinayetiyle de tanımıştı. Akyürek hakkında Dink cinayetiyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle farklı davalar açılmış ancak sonuçlanmamıştı.

VALİ'NİN OLAY NOTU: CEMAAT'E MENSUP, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR İSİM

Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Ramazan Akyürek'ün cemaatle bağlantısı eski İstanbul Valisi Erol Çakır'ın Akyürek'in siciline yazdığı notla günyüzüne çıkmıştı.

Akyürek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yaptığı dönemde siciline dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır tarafından, "Fethullah Gülen Cemaati'ne mensup. Dikkat edilmesi gereken bir isim" notu düşülmüştü.

AKYÜREK'İN SİCİLİNDE BİR CİNAYET İZİ DAHA...

Ramazan Akyürek'in sicilindeki bir diğer kara olay ise Trabzon Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde Rahip Santoro cinayetinin meydana gelmesi.

Bir diğer şaibeli dosya ise Mc Donalds bombalamasından sonra bombalama olayında aktif rol oynayan Erhan Tuncel'i suç dosyasından çıkartarak emniyete ajan yaptığı yönündeki iddialar.

TEFTİŞ KURULU'NA ATANMIŞTI

Hrant Dink cinayeti olduğu sırada İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yürüten Ramazan Akyürek, bu cinayette "İhmal ve kusurları" bulunduğu yönündeki iddialara rağmen uzun süre görevinden alınmamış, daha sonra Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine getirilmişti.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası İstanbul Emniyeti'ne sıçrayan depremle Akyürek, Teftiş Kurulu'ndaki görevinden alındı. Ancak Akyürek mahkeme kararıyla görevine geri dönmüştü.