BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
DÜNYA

Camiye saldıran terörist Brenton Tarrant'tan duruşmada dikkat çeken işaret

Yeni Zelanda'da camideki müslümanları katleden terörist Brenton Tarrant Christchurch Bölge Mahkemesine çıkarıldı. Gözaltının ardından ilk kez görüntülenen saldırgan duruşmada 'White Power' işareti yaptı.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye yönelik saldırıların baş zanlısı 28 yaşındaki Brenton Tarrant, mahkemeye çıkarıldı. Duruşma, “güvenlik” gerekçesiyle halka kapalı olarak yapıldı. Mahkeme salonunda elleri kelepçeli olduğu görülen Brenton Tarrant'ın, hakim kendisine yönelik suçlamaları okurken tepkisiz kaldığı bildirildi.

5 Nisan'a kadar gözaltında

Yoğun güvenlik tedbirleri altında çıkartıldığı mahkemede kefaletle serbest bırakılma talebinde bulunmayan terörist Tarrant’ın, 5 Nisan'a kadar gözaltında tutulmasına hükmedildi.

Reuters'ın geçtiği fotoğrafta terörist Tarrant'ın yaptığı işaret dikkat çekti. Teröristin duruşmada elle yaptığı işaretin beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen "White Power" yani, beyaz güç hareketi olduğu iddia edildi.

Sabıka kaydı yok

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, düzenlediği basın toplantısında, terör saldırısıyla ilişkili cinayetle suçlanan Avustralya vatandaşı dahil üç kişinin tutuklandığını, bu kişilerin hiçbirinin daha önce sabıka kaydının olmadığını, Yeni Zelanda'da ya da başka bir yerde istihbarat servisleri tarafından izlenen şahıslar arasında yer almadığını söyledi.

Saldırılarda 5 silah kullanıldı

Saldırılarda 2'si yarı otomatik 5 silah kullanıldığını ve saldırganın silah ruhsatını 2017'de aldığını ifade eden Ardern, Yeni Zelanda'nın silah yasalarının değişeceğini, Avustralya ile sınır kontrollerinin sıkılaştırılacağını ve bilgi paylaşımının geliştirileceğini ifade etti.

Ülkede güvenlik önlemlerinin üst seviye çıkarıldığını belirten Ardern, vatandaşlardan da şüpheli gördükleri durumları polise haber vermelerini istedi.

Saldırıdan etkilenen yabancılar arasında Türk, Malezya, Suudi Arabistan, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya vatandaşlarının yer aldığı bilgisini paylaşan Ardern, toplantıdan sonra Christchurch'ü ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Sitene Ekle
Etiketler