POLİTİKA

Bütün gözler Soçi'de kritik Erdoğan-Putin zirvesi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'deki görüşmesi başladı. Görüşmeden ilk görüntüler de payalaşıldı.

Rusya'nın Soçi şehrindeki kritik zirve başladı. Ana gündem maddesi Suriye ve İdlib olan görüşmeden ilk görüntüler de geldi. Dünyanın gözünün bu görüşmede olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme sonrasında yapılacak açıklamanın bölgeye umut getireceğini söyledi. 

Erdoğan'ın görüşmenin basına yansıyan kısmında ilk açıklaması şöyle;

- Siyasi, askeri, ekonomik birçok konularda fikir alışverişlerimiz birbirimizi güçlendirecek boyuttadır. Bölgesel konulardaki dayanışmamız bölgeye umut veriyor. Şu anda sadece bölgenin değil, dünyanın gözü inanıyorum ki bugün Soçi'de. Soçi'den çıkacak açıklama bölgeye çok farklı bir umut olacaktır.

Vladimir Putin ise şunları söyledi;

 - Görüşeceğimiz çok konu var. Bazıları komplike konular. Bunları hem gözden geçireceğiz hem de bunların çözüm yollarını arayacağız.

- (Türkiye ile) İlişiklerimiz pozitif bir biçimde gelişiyor, ticari olarak oldukça yoğun tempoda büyüyor. Bölge güvenliği açısından da ilişkilerimiz gelişiyor. Ayrıca geniş çapta uluslararası siyasete yönelik olarak da ilişkilerimiz gelişiyor.

Sitene Ekle
Yorumlar