BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  GÜNCEL

Bugün okullar tatil mi Milli Eğitim Bakanlığı tatil açıklaması

Bugün yani 30 Ekim salı günü okullar tatil mi Milli Eğitim Bakanlığı resmi açıklaması geldi mi sorusu merak konusu oldu. 29 Ekim yurt genelinde çoşkuyla kutlandı ve okullar tatil edildi. Peki 29 Ekim'in ertesi gün 30 Ekim salı günü okullar tatil mi?

Abone ol

Bugün okullar tatil mi, 30 ekim salı günü okullar yarım gün mü tatil oldu soruları merak konusu oldu.  29 Ekim pazartesi, ülke genelinde resmi tatil okullar ve kamu daireleri tüm gün kapalı oldu. Peki bugün, yani 30 ekim salı günü okullar tatil mi  oldu, yarım gün mü tatil olacak? MEB açıklamasına göre bugün okullar kapalı değil, yani 30 ekim salı günü eğitim kaldığı yerden devam edecek. Fakat bazı okullarda 29 Ekim törenleri olacak, dolayısıyla törenlerin ardından öğrenciler tatil yapabilecek. 

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ÖNEMİ: Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemi hakkında Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutkunda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan “Cumhuriyet” önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devletinin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlenmiştir. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk da Cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır.

Cumhuriyette Atatürk’ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçimle yöneticileri seçebilir.