BIST 1.881
DOLAR 13,42
EURO 15,23
ALTIN 765,86
HABER /  DÜNYA

Brazani Maliki'ye sert çıktı

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.

Abone ol

Irak merkezi yönetimi ile Kuzey Irak arasındaki ipler iyice geriliyor. Kendisinden "o adam" diye bahseden Maliki'ye Barzani, "içindeki saklı kini açıkça ortaya koymuştur" sözleriyle cevap verdi.

BARZANİ: BELGELERİ AÇIKLAMAK ZORUNDA KALABİLİRİZ

Barzani, Irak'ın bütünlüğüne sahip çıkıyormuş gibi konuşurken herkesi suçlayan ifadeler kullandığı, bu durumda ellerinde bulunan kendisi ile ilgili belgeleri açıklamak zorunda kalacaklarını söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, NRT kanalında, "Sanki Kürdistan Irak'a değil, Irak Kürdistan'a bağlı" derken Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi kast ederek "O adam" dedi.

Başbakan Maliki, Kuzey Irak'taki Kürt bölgesini koruyan Peşmergeler için ayrılan bütçenin bölgeye ayrılan yüzde 17'lik dilimin içinde olduğunu, bunlar için ayrı para istenmesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Başbakan Maliki, Irak hükümeti kurulurken Barzani'ye Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile Kürdistan Yurtsever Birliği'ne Muhalif Değişim Grubu'na (Goran) bakanlık verilmesi için yaptığı teklif üzerine çok sert karşılık gördüğünü söyledi.

Maliki, Kerkük'ün Irak'ın bir parçası olduğunu anlatırken, "Hiç kimse Kerkük; Kürtler'in, Araplar'ın veya Türkmenlerin'dir diyemez" dedi.

Maliki, Kürt Bölgesinin yolsuzluk yapan ve terör olaylarına karışan kişilerin yuvası haline geldiğini iddia etti.

Bu sözler Kürt lider Mesut Barzani'nin sert tepkisine neden oldu.

Barzani'nin Başkanı olduğu Kürt yönetimi adına yapılan açıklamada, Başbakan Malıki’nin Irak’ın bütünlüğüne ve anayasasına sahip çıkıyormuş gibi konuşurken herkesi suçlayan ifadeler kullandığı belirtildi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin internet siteleri ile Bölgesel Kürt Yönetimi'nin web sayfasında yer alan açıklamada, Başbakan Maliki'nin daha önceki açıklama ve suçlamalarına gereken yanıtın verildiği, yine de aynı tutumunu sürdürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, artık yapılacak olan bir şey kalmadığı ve sadece Başbakan Maliki ile yapılan anlaşmalara ilişkin Irak kamuoyuna sunulduğunda, herkesin gerçeği göreceği kaydedildi.

"Başbakan Maliki yapmış olduğu bu son açıklamalarla içindeki saklı kini açıkça ortaya koymuştur" denilen açıklamada, Kürt halkının meşru liderliğine yöneltilen suçlamalara açıklık getirmek amacı ile tasvip edilen yöntem olmadığı halde mecbur kalındığı için Maliki'nin imzaladığı bazı belgelerin yayınlanacağı kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
1 milyar dolar az olsun GDO'suz olsun!
1 milyar dolar az olsun GDO'suz olsun!
Uludere'nin şifresini ABD açıkladı!
Uludere'nin şifresini ABD açıkladı!
PKK'dan tuzak içinde tuzak
PKK'dan tuzak içinde tuzak
Artık küçük eve düşük KDV yok!
Artık küçük eve düşük KDV yok!
Çocuklar hem eğlendi hem öğrendi
Çocuklar hem eğlendi hem öğrendi
Öğretmenler odası tarihe karışıyor!
Öğretmenler odası tarihe karışıyor!
Brezilya Hakikat Komisyonu’nu zor bir görev bekliyor
Brezilya Hakikat Komisyonu’nu zor bir görev bekliyor
İngilizce yeni Latince mi?
İngilizce yeni Latince mi?
Lüks (bayan) hırsızlar
Lüks (bayan) hırsızlar
Ülkede o gün hayat duracak
Ülkede o gün hayat duracak