BIST 1.145
DOLAR 7,72
EURO 9,05
ALTIN 468,30
HABER /  2018 GENEL SEÇİMLERİ

Bomba İyi Parti iddiası! Bahçeli 'hayır' deyince AK Parti vazgeçti

İYİ Parti’nin 24 Haziran’da seçimlere katılıp katılamayacağı belirsizliği sürerken İHA'nın haberine göre YSK yetkililerinin, İYİ Parti’nin seçimlere katılamayacağını dile getirdiği belirtildi. iddiaya göre AK Parti, yasal değişiklikten MHP lideri Bahçeli'den gelen itiraz üzerine vazgeçti.

Abone ol

Yüsek Seçim Kurulu (YSK), Ocak ayı içinde yayınladığı listede seçime yeterliliğine sahip partiler arasında İYİ Parti’ye yer vermemişti. Seçim tarihi olarak 24 Haziran’ın belirlenmesi ile birlikte YSK, İYİ Parti’nin durumunu bir defa daha Yargıtay’a sunacak.

Ancak, YSK yetkilileri, yasal bir değişiklik yapılmaması durumunda, İYİ Parti’nin seçimlere altı ay kala belli orandaki ilçe kongrelerini tamamlamadığı gerekçesiyle 24 Haziran seçimlerine katılamayacağını dile getirdi. AK Parti’nin, mağdur rolü oynamaması için İYİ Parti’nin seçimlere girmesinin önünün açılması konusunda gerekirse yasal değişiklik yapılarak 6 aylık sürenin 3 aya indirilmesi önerisinin MHP nezdinde karşılık bulmadığı öğrenildi.

BAHÇELİ'DEN 'İYİ PARTİ FORMÜLÜ'NE İTİRAZ

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bu öneriye itiraz etmesi nedeniyle AK Parti’nin gündeme getirdiği bu formülden vazgeçtiği belirtiliyor.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal da İYİ Partinin seçime katılma yeterliliği ile ilgili tartışmalarını, “Biz her zaman demokrasinin tesisinden yana olduk, bu çerçevede seçime girmek için yasalarla belirlenmiş şartları taşıyan partilerin 24 Haziran’da seçmenin karşısına çıkmasından yanayız. Ama kendi eksikliklerini bize fatura etmeye kalkışmasınlar” şeklinde değerlendirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
7 Bakanlık tarih oluyor işte yeni sistem
Kanserde erken teşhis için bir adım daha
AK Parti'de 9 isim için kritik karar
Merve Boluğur kameraları görünce büyük panik yaşadı!
Yeni ittifak geliyor! 3 parti anlaştı
Manisa'daki orman yangını 21 saatte kontrol altına alındı! 50 hektar zarar gördü
Yorumlar 33 yorum